Vypěstovat sladké jahody na parapetu není velká věda | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jahody z parapetu můžete sbírat po celý rok – přežijí dokonce i zimu. Pěstování je přitom extrémně jednoduché

Jahody z parapetu můžete sbírat po celý rok – přežijí dokonce i zimu. Pěstování je přitom extrémně jednoduché

K vypěstování domácích jahod nemusíte nutně mít zahradu. Postačí vám parapet a pár znalostí, jak na to.

pestovani jahod na parapetu
Zdroj fotografie: iStock

Pěstování vlastní zeleniny nebo ovoce začíná být znovu hitem i v Česku. V době velkého zdražování je to velice praktický krok. I lidé, kteří nemají zahradu, se pouštějí do pěstitelských akcí v truhlících na balkonech či okenních parapetech. Jednou z populárních plodin jsou jahody. Mohou se pěstovat po celý rok, dokonce i v zimě. Abyste měli bohatou úrodu, musíte dodržet několik zásad.

Základem je vybrat správnou odrůdu

Na parapetu nelze pěstovat každou odrůdu. Proto je důležité zvolit pro výsadbu správný druh. I když by se mohlo zdát, že to může být ten pěstovaný ve sklenících, jde o omyl. Doma nikdy skleníkové vlhké klima a vhodné podmínky nevytvoříte.

Při výběru sazenic je důležité se zaměřit na vlastnosti rostliny, nikoli na vzhled. Květináč nebo truhlík umístěte na okenní parapet orientovaný na jih či západ. Rostliny tak budou mít zajištěný dostatek denního světla. Ten je klíčem k rychlému růstu a dozrávání plodů. Jahody potřebují asi 12 až 14 hodin světla. Pokud ho mají méně, například v zimě, je třeba jim svítit uměle ráno a večer.

Péče o jahody na parapetu není složitá

Stejně jako jahody na zahradě potřebují i ty na parapetu zalévat, hnojit, prořezávat a ošetřovat proti škůdcům. Navíc je budete muset opylovat. Zavlažování není náročné. Použijte odstátou vodu z kohoutku a stačí, když jahody budete zalévat dvakrát týdně odpoledne. Půdu pak zkypřete. Hnojit by se měly jednou za 2 až 3 týdny po objevení prvního pravého listu nebo 10 až 14 dní po výsadbě sazenice.

jahody pestovani truhlik balkon
Zdroj fotografie: Depositphotos

Výživu můžete koupit, nebo lze použít slabý roztok kravského či slepičího hnoje. Jahody potřebují zejména fosfor a uhličitan draselný. Překvapivé možná je, že i jahody potřebují proštípávat, aby více plodily. U sazenic ze semen otrhejte několik prvních květů. Pravidelně odstraňujte šlahouny. Zkušení zahradníci radí jahody také opylovat. To je důležité, aby po odkvětu začaly růst plody.

Vyrobte si snadno roztok na roztoče

Existuje několik způsobů, jak jahody podomácku opylovat. Můžete střídavě přejíždět štětečkem po rozkvetlých květech jednotlivých jahodníků, nebo pustit na rostliny jemný vítr z ventilátoru, který rozfouká pyl z jednoho květu na druhý. Poslední, co budete muset ještě udělat, abyste se stali úspěšným pěstitelem jahod, je ochrana proti škůdcům a chorobám. Stejně jako pokojové rostliny mohou i jahody napadnout roztoči.

jahody
Zdroj fotografie: Depositphotos

Je to v důsledku suchého vzduchu a vysoké teploty v místnosti. Zbavit se těchto rozšířených škůdců můžete s pomocí babských rad. Účinná je třeba tinktura z česneku nebo cibule. Snadno si také vyrobíte roztok z hřebíčku, který rozdrtíte, zalijete 100 ml vody a necháte 2 až 3 hodiny louhovat. Pak ho přecedíte a nalijete do láhve s rozprašovačem. Na rostliny ho aplikujte opakovaně po dobu 4 týdnů.

Jaké zkušenosti máte s pěstováním jahod v truhlíku na parapetu?

Zdroj: Bhg