Jak rychle nabrousit tupý nůž: Jednoduchá technika, kterou zvládnou i nezkušení. Nehrozí poničení ani u levných čepelí
Není až tak důležité, z čeho je nůž vyroben. Mnohem důležitější je umět jej správně naostřit. S vhodným postupem vznikne ostrá čepel i z tupého kusu.
Samozřejmě je zcela zřejmé, že když nabrousíte dlouhý a tvrdý nůž, stane se bezpochyby ostrým jako břitva. Ale přesto od běžného nože za pár korun nemůžete očekávat dokonalou ostrost. Kolikrát tak existuje podezření, že za super ostrými břity je nějaká černá magie, které dovoluje jediným pohybem rozříznout list papíru nebo tři plastové lahve přesně na polovinu. Tohle ovšem taky vychází z toho, kdo onu čepel drží v ruce.
Náklon a nároky podle typu
Všechno se odvíjí od správné techniky ostření. Broušení pomocí brusky je jedním z nejefektivnějších způsobů vůbec. Jsou k tomu potřeba dva kameny, jeden s malými zrny, druhý s velkými. Než přistoupíte k vlastnímu procesu ostření čepele, je potřeba brousek na několik minut ponořit do vody nebo oleje. To prodlouží jeho životnost, protože ocelové částice nebudou nakonec nacpané mezi zrna. Začněte s hrubozrnným kamenem.
Dalším podstatným faktorem je umístit čepel správně k povrchu kamene, protože od toho se odvíjí konečný výsledek veškeré vaší snahy. Správný úhel je také podstatný, lepší je nůž brousit ve sklonu asi 20 stupňů, to se ale může lišit podle typu a tvaru konkrétní čepele. Kupříkladu kuchyňské nože vyžadují úhel asi 25 stupňů, zatímco japonské potřebujete brousit pod úhlem v rozmezí 10–20 stupňů. Lovecké čepele zase potřebují náklon 30–45 stupňů.
Dvě fáze s dvojím přístupem
Platí zde jedno jednoduché pravidlo. Je-li cílem broušení je učinit nůž ostřejším – zmenšíme úhel ostření. Pro větší odolnost proti otupení ho naopak zvětšíme. Po hlavním ostření je třeba začít brousit, což bude vyžadovat jemnozrnný brusný kámen. Broušení je nezbytným krokem pro vyrovnání povrchu čepele. S patřičnou trpělivostí, kvalitními nástroji a trochou tréninku může výsledek z následujícího videa zopakovat skutečně každý.
Vhodné brusné kameny, dostatek tréninku a správný postup vám dovolí vytáhnout „to nejlepší“ nejspíš z každého nože, který se vám dostane do ruky. Pamatujte ovšem, že z nože za pár korun neudělá špičkovou čepel ani ten nejšikovnější brusič. Záleží jak na materiálu, tak celkovém provedení. Pokud se vám tedy ani při nejlepší vůli nedaří dostat čepel do pořádné kondice, nejspíš máte v ruce kus, který tam zkrátka dostat nelze.
Jak dobře se vám daří udržovat čepele ostré?