Díky triku s teplou vodou vypěstujete rozmarýn raz dva. Ozdobte parapet a užijte si jeho bezkonkurenční chuť
Naučte se správně pěstovat rozmarýn. Získáte nejen okrasnou rostlinu, ale také aromatickou a chutnou bylinku pro vaření.
Šalvěj rozmarýna alias Salvia rosmarinus (známá i pod starším názvem rozmarýn lékařský) je vytrvalý, stálezelený keř, který pochází ze Středomoří. Vzhledem k jeho domovině vás jistě nepřekvapí svými nároky na světlo, půdu a živiny. Rozmarýn vyžaduje teplé a slunné stanoviště s pouze občasnou zálivkou. V našich přírodních podmínkách se mu tudíž nebude venku příliš dařit. Pokud ho však zasadíte do květináče či truhlíku, můžete ho snadno pěstovat doma. Rostlinka se vám odmění opojnou vůní a krásnými květy, navíc ji můžete použít jako koření.
Pěstování na parapetu bude hračka
Dochucování pokrmů čerstvými bylinkami začíná v posledních letech praktikovat čím dál více domácností. Abyste je získali, můžete jednoduše navštívit kterýkoliv z větších obchodních řetězců a předpěstovanou sazenici si zakoupit, nebo si je můžete vysít a vypěstovat doma. V případě rozmarýnu je vypěstování rostliny ze semínka nejnáročnější. Semena rozmarýnu mají totiž obecně nízkou klíčivost, kterou může ještě snížit nevhodné skladování a vyšší stáří.
Abyste zvýšili šanci, že se některá ze semínek uchytí a vy se budete moci za několik týdnů těšit z vlastního výpěstku, vyzkoušejte jednoduchý trik. Semena nasypte do mělké misky a zalijte je teplou vodou. Takto namočená je nechte po dobu minimálně několika hodin. Poté je vyjměte, opatrně osušte a vysejte asi 0,5 cm hluboko do mělkého květináče, do směsi zeminy a písku. Poté květináč zakryjte plastovým obalem či sklem a umístěte ho na teplé a slunné místo. Teplota v improvizovaném skleníku by se měla pohybovat od 25 do 30 °C.
Během klíčení dbejte na to, aby zemina úplně nevyschla, a také rozmarýnu pravidelně větrejte. Suchou zeminu ovšem nezalévejte, pouze ji postříkejte teplou vodou z rozprašovače. Jestliže tento postup dodržíte, za několik dní uvidíte plody svého snažení, a za několik týdnů se budete moci těšit z nových rostlinek. Nicméně, mnohem snazší je namnožení rozmarýnu řízkováním, kdy odstřihnete 10 až 15 cm dlouhý výhonek v jeho dřevnaté části a po dobu 8 až 10 dnů ho necháte namočený ve vodě. Zakořeněný řízek poté zasaďte do kvalitního, lehkého substrátu.
Rozmarýn je víceletá rostlina
Jelikož je rozmarýn víceletý, nepodceňujte výběr vhodného květináče ani substrátu, do něhož ho vysadíte. Ideální je směs zahradní zeminy (asi polovina), kompostu (přibližně čtvrtina) a písku (asi čtvrtina). Vzrostlý rozmarýn je okrasný a za vyhovující péči se vám odmění krásnými modrými či nafialovělými květy. Zaštipováním a zastřiháváním ho snadno vytvarujete do nejrůznějších podob. V teplejších měsících (květen až září) ho můžete „letnit“ na balkoně či na zahradě, ovšem při dešti a na zimu ho nezapomeňte schovat dovnitř. Přemokření půdy může vést k uhnívání kořenů.
Které bylinky doma na okně pěstujete?