Dejte pozor na čerň rajčatovou: Velmi nebezpečnou a rychle postupující chorobu, která snižuje výnos rajčat až o 30 %
Ochraňte své porosty rajčat před patogenem způsobujícím olivově hnědou skvrnitost rajčat. Jedná se o chorobu, která má na svědomí až 30% snížení výnosu.
Olivově hnědá skvrnitost listů rajčete neboli čerň rajčatová patří mezi velice závažné choroby rajčat, kterou přenáší houbový patogen známý pod jmény Passalora fulva, Fulvia fulva a Cladosporium fulvum. Toto onemocnění postihuje především starší odrůdy pěstované ve foliovnících, u kterých dokáže snížit výnos až o 30 %. Ty nově vyšlechtěné mají již určitý stupeň odolnosti.
Příznaky černě rajčatové
A jak rajčatovou čerň poznáte?Na svrchní straně listů nejprve zpozorujete zelenkavé až žlutavé skvrny. Z těch vespod vyrůstá velice hustý a sametový, nazelenalý (později olivový až hnědý) porost hub, respektive jejich frutifikačních orgánů. Skvrny se postupem času rozrůstají a splývají, čímž dochází k hnědnutí listů a jejich následnému odumírání. Choroba se postupně rozšiřuje ze spodních pater olistění na ty horní. Pokud dojde k silné infekci, tak rostliny během velice krátké doby přijdou o všechno zdravé listoví.
Prevence chorob u rajčat
Nejlepším způsobem boje s patogenem způsobujícím tuto chorobu je dodržování jistých preventivních opatření. Patří mezi ně:
- kvalitní a pravidelné větrání skleníku či foliovníku,
- zálivka provedená tak, aby na listech nezůstávala voda,
- desinfekce prostor a používaného nářadí,
- pěstování odolnějších odrůd,
- preventivní aplikace fungicidů při vysazení méně odolných rajčat.
Chemické přípravky můžete nahradit domácími alternativami šetrnými k životnímu prostředí. Pro první z nich si přichystejte:
- 1 litr mléka,
- 10 litrů odstáté nebo dešťové vody o pokojové teplotě,
- 4 mililitry jódu.
Všechny uvedené přísady slijte do většího kýble a důkladně promíchejte. Vzniklý roztok poté přelijte do postřikovače a aplikujte na rostliny. Každých deset dnů opakujte, dokud neuvidíte výrazné zlepšení.
Ekologické postřiky na rajčata
Další ekologické způsoby regulace spočívají v:
- aplikaci zálivky složené z 40 kapek jódu a 10 litrů vody (je důležité, aby prosákla do hloubky substrátu alespoň 10 centimetrů),
- postřiku manganistanem draselným smíchaným s odstátou/dešťovou vodou,
- zalití rostlin roztokem z 10 litrů vody a 0,3 kilogramů dřevěného popela (po vylouhování, které by mělo trvat alespoň 3 dny).
Jaké odrůdy rajčat pěstujete vy?