Shromáždili jsme 6 lidových tipů, jak udržet domácnost bez hmyzu po celé léto. Znáte okurkový fígl?
Na nezvané návštěvníky bytů a domů lze vyzrát i ekologicky. Nemusíte používat jedovaté chemické prostředky.
Obsah
Je vidět, že přišlo jaro. Sluníčko svítí i hřeje, rozkvétá příroda a také ožívá hmyz. Pokud je to na zahradě, je většina brouků, berušek, mravenců nebo včel vítanými hosty. Podstatně méně o ně ale stojíte v bytě nebo domě. Když větráte, což je prospěšné z hlediska prevence tvorby plísní nebo jen kvůli příjemnému čerstvému vzduchu, se tomu, aby hmyz zavítal do domácnosti nevyhnete. Víme o 6 způsobech, jak se ho zbavit. A bez chemie.
1) Zkuste plátky okurky
Okurky mají rozmanité využití. Dají se jíst nebo použít plátky na oteklé oči. A podle odborníků jde také o poměrně účinnou metodu na zahnání švábů. Okurkové plátky položte na místa, kde jste si těchto brouků všimli. Zápach okurky je odradí. Jednou týdně plátky okurky vyměňte za čerstvé. Jedním z míst, které švábi navštěvují, jsou i lednice. Tam stačí jen nechat ležet rozkrojenou okurku. Údajně to odpudí až 90 % švábů.
2) Použijte jedlou sodu
Proti mravencům a švábům pomůže jedlá soda. Obsahuje totiž látku, která působí proti rostlinným plísním a moučnivce. Když ji hmyz pozře, uvolní soda bublinky oxidu uhličitého, které škůdce zahubí. Navlhčete vodou místo, kde chcete past nalíčit, třeba talíř. Pak na něj nasypte asi 2 šálky jedlé sody. Půl hodiny počkejte a nakonec na místo rozprašte šálek octa. Na zahubení hmyzu by to mělo spolehlivě zabrat.
3) Vyrobte si past
Na nežádoucí a nezvané hosty můžete nastražit past. Vyrobíte ji velmi snadno s pomocí plastové láhve. Postup je jednoduchý. Stačí pouze, když PET lahev rozříznete zhruba v jedné třetině nožem nebo nůžkami. Do spodu lahve nalijte trochu mýdlové vody. Vršek pak obráceně, tedy hrdlem dolů, a zasuňte zpět. Když se hmyz do lahve dostane, nebude moc vylézt a nakonec zahyne.
4) Nasypejte skořici
Pokud se ve vaší domácnosti objevují škůdci, může na jejich odpuzení zafungovat překvapivě i skořice. Použít ji můžete uvnitř domu nebo bytu, ale také venku. Důležité je najít místo, kudy se hmyz dostává do vnitřních prostor. Na vstupní cestu těchto škůdců do interiéru pak nasypejte skořicový prášek. Hmyz to sice nezahubí, ale zabrání mu to vstoupit dovnitř.
5) Pořiďte si rostlinu
Každé domácnosti rostliny prospívají. Dělají ji útulnější a také do ní dodávají kyslík. Nemluvě o tom že pohled na zelené listy a barevné květy prostě uklidňuje a zlepšuje náladu. Rostliny i byliny ale mohou domov ochránit i před hmyzem. Účinně s ním dokáže bojovat levandule, bazalka, tymián, máta, citronová tráva, petúnie, měsíčky, chryzantémy nebo česnek či eukalyptus. Hmyz je nemá rád a tyto rostliny ho odpudí.
6) Vyzkoušejte esenciální oleje
Když použijete esenciální oleje, nejenže bude vaše domácnost příjemně vonět, ale také zabráníte škůdcům ve vstupu. Například můžete použít mátový olej. Smíchejte ideálně v rozprašovači 10 až 15 kapek tohoto esenciálního oleje s 250 ml vody. Protřepejte a nastříkejte kolem dveří a oken. Použít můžete také třeba neemový olej. Ten se dokonce prodává v lahvičce připravené k použití proti škůdcům.
Jak vyháníte hmyz ze své domácnosti?