Ochraňte zahradu tím, co je jí vlastní: Domácí insekticid odežene veškerý nežádoucí hmyz na míle daleko
Vyrobte si domácí insekticid, který zahubí hmyzí škůdce na zelenině, okrasných rostlinách i bylinkách. Je navíc 100% přírodní a zdravotně nezávadný.
Hmyzí škůdci (například mšice, červci, svilušky, molice, housenky či dřepčíci) se čas od času vyskytnou na každé zahradě, a to bez výjimek. Abyste se jich co nejrychleji zbavili a zajistili si minimální poškození úrody, většina z vás sáhne po některém z dostupných insekticidů. Jestliže nechcete na své zahradě používat chemikálie, jistě vás potěší návod na efektivní insekticid s dlouhodobým repelentním účinkem. K jeho výrobě budete potřebovat pouze 5 věcí, které máte s vysokou pravděpodobností již nyní doma.
K výrobě potřebujete jen 5 ingrediencí
Na výrobu 3 litrů insekticidu si připravte 2 palice česneku, 3 šálky mátových listů, 2 čajové lžičky mletého kajenského pepře (alias chilli papriček), asi 1 čajovou lžičku biologicky odbouratelného prostředku na mytí nádobí a 3 litry vody. V prvním kroku přípravy si k ruce vezměte ruční mixér nebo food processor a vložte do něj oloupaný česnek s mátovými listy. Obě ingredience několikrát zprudka promixujte a posléze vyklopte do dostatečně velkého hrnce.
K česneku a mátě následně přilijte vodu a nasypte kajenský pepř. Poté směs přiveďte k varu – jakmile se začne vařit, stáhněte ji z plamene a nechte přes noc odstát. Druhý den ji přeceďte do lahve s rozprašovačem. Do té přidejte i trochu prostředku na mytí nádobí. A to je vše, váš domácí insekticid je hotový. Nezapomeňte ho před každým použitím důkladně protřepat, aby se všechny složky promísily.
Vhodný na bylinky, zeleninu i okrasné květiny
Díky přírodnímu složení je použití domácího insekticidu bezpečné i v případě, že chováte domácí zvířata nebo máte malé děti. Postřik účinně zbaví škůdců vaši zeleninovou zahrádku, bylinky, ale i okrasné rostliny. Stačí ho pouze protřepat a nastříkat přímo na listy (seshora i zespodu) a stonek napadené rostliny. Postřik provádějte vždy ráno nebo večer, a to v intervalu 5 dní. Obvykle stačí 1–2 aplikace, aby insekticid vaše rostliny škůdců zbavil.
Jestliže insekticid aplikujete na užitkové rostliny, počkejte se sklizní několik dní po postřiku, nebo zeleninu/ovoce důkladně omyjte od zbytků kajenského pepře. Pokud vás zajímá, proč je zrovna tato kombinace tak účinná, pak vězte, že vůně máty a česneku hmyz odpuzuje (má citlivý čich) a kajenský pepř ho vedle nepříjemné vůně ještě hubí – má štiplavou chuť, čímž brání hmyzu v požírání rostlin, a zároveň obsahuje velké množství alkaloidů, které jsou pro jejich nervový systém toxické.
Který druh hmyzu vás dokáže potrápit nejvíce?