Snacha mi poradila super trik, jak se zbavit octomilek a komárů. Na rafinovanou past máte všechno doma
Komáři a další krev sající hmyz se v létě spolehlivě starají o bezesné noci. Případně sice usnete, ale ráno máte poštípané cokoli, co se dostalo zpod deky.
Je to trochu bezvýchodná situace, protože kombinace venkovního vedra a hmyzu nenabízí moc možností. Když na noc zavřete okna, budete se nejspíše budit zpocení. Jestliže je otevřete, vydýchaný vzduch přiláká bodavý hmyz. Můžete si koupit různé síťky nebo moskytiéru, hmyz si však časem cestu najde. Navíc, třeba muchničky bodají také a jsou tak titěrné, že je nezachytíte pouhým okem. Jen se pak rovnou začnete škrábat.
Stačí kousek lákadla a je u vás
K dostatečné populaci octomilek stačí nechat někde kousek ovoce, například nedojedenou broskev či banán. Můžete využít běžně prodejné spreje, ovšem každé pravidelné použití chemie je rizikem pro lidské zdraví. Existuje však jedna velmi účinná metoda, která dokáže hmyzu zbavit opravdu efektivně. Jde o spolehlivou past, můžete ji umístit na více míst jak uvnitř, tak venku. Pro veškerý hmyz to bude už poslední cesta.
V původním provedení je ideální na malé octomilky. Mechanismus lze ovšem s úpravou použít prakticky na veškerý letní hmyz od vos po komáry. V zásadě jde jen o to, jak velkou přístupovou cestu poskytnete k náplni.
Co budete potřebovat?
- Hrnek, sklenku nebo jinou malou nádobu
- Potravinovou fólii, tzv. strečovku
- Jablečný ocet
- Vidličku
- Gumičku
Jak smontovat past
Do šálku nebo jiné malé nádoby nalijte asi 1 centimetr jablečného octa. Přetáhněte přes to potravinovou fólii a zajistěte gumičkou. Do fólie udělejte hroty vidličky několik otvorů. Pozor, dělejte je menší, ale udělejte jich více. Jako kryt této pasti lze použít i alobal, je ovšem vždy lepší vidět průběžně dovnitř. Navíc není tak pružný jako fólie. Past umístěte ideálně na venkovní stůl či terasu, aby ji všechen hmyz snadno našel.
Oblíbenou verzí tohoto postupu je také zavařovací lahev s dole otevřeným kornoutem z papíru. Jakmile se uvnitř nahromadí dost octomilek, jednoduše obsah vylijte a nahraďte čerstvým octem. Postup funguje například i s červeným vínem.
Na komáry trochu jinak
Na zahnání komárů jsou vynikající volně rozvěšené svazky bylin. Můžete použít vratič nebo česnek kuchyňský, jejich vůně ale nejsou příliš lákavé. Funguje také libeček lékařský či citronová tráva. Ty jsou v interiéru mnohem příjemnější. Můžete dát dohromady i podobnou past jako na octomilky, jen s jinou náplní. Rozřízněte PET lahev na polovinu a vršek obraťte dnem vzhůru, aby vznikl trychtýř.
Dovnitř dejte kousek droždí, posypte trochou cukru a do 2 centimetrů zalijte vodou. Ideální míso je parapet, třeba mezi květinami. Komáři jdou po oxidu uhličitém, který vydechujeme. Kvasný proces v této pasti ho „dýchá“ mnohem více než spící člověk. Pro komára je to jako svítící maják. Nablízko se navíc orientuje podle tepla (rozezná nás v místnosti) a kvašení teplo generuje také.