Přírodní nakopávač, za který se rostliny bohatě odvděčí –⁠ ovesné vločky. Výhodou je, že se dají použít v sypké i tekuté formě

Domácí hnojiva jsou ekologická, levná a v neposlední řadě účinná. Vyrobte si hnojivo z ovesných vloček, díky kterému se rostlinám bude dobře dařit.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Ovesné vločky by neměly chybět v žádné domácnosti. Ať už je používáte společně s jogurtem a ovocem jako výživnou snídani, vyrábíte domácí müsli tyčinky, používáte je do polévek, nebo na zahušťování, vězte, že jejich využití dosahuje ještě mnohem větších rozměrů. Lze z nich jednoduše a levně vyrobit hnojivo pro pokojové i balkonové rostliny.

Příprava hnojiva z ovesných vloček

Oves je vhodnou potravinou při redukčních dietách a zdravém stravování. Je to obilnina, která je v pomyslné tabulce nejbohatší na živiny, zabraňuje vstřebávání cholesterolu ve střevech a tím pomáhá snižovat jeho hladinu v krvi. Díky obsažené vláknině je přínosná pro trávicí trakt a je vhodná i pro diabetiky, příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Stejně jako pro lidský organismus je oves přínosná i pro rostliny. Obsahuje také fosfor, který podporuje růst, dusík, který je nezbytný pro tvorbu listů a dalších zelených částí, a dále pak zinek, vápník, hořčík a draslík.

Stačí vločky nasypat do květináče

Asi nejjednodušším způsobem je ovesné vločky rozsypat na substrát, přičemž je možné takto postupovat doma u pokojových rostlin nebo i na zahradě v záhoně. Ovesné vločky můžete použít celé, nebo je rozmixovat do hladké konzistence. Živiny a cenné látky se budou postupně uvolňovat a vyživovat tak rostliny po dlouhou dobu. Tato metoda je ale poněkud méně estetická než výroba tekutého hnojiva.

Tekuté hnojivo plné živin

Příprava tekutého hnojiva trvá o něco déle, nicméně je z krátkodobého hlediska efektivnější a rostlinám přinese okamžitou dávku živin a minerálů. Pokud tedy pozorujete, že vašim rostlinám něco chybí, rozhodně vyzkoušejte tento způsob, který jim opět navrátí jejich vitalitu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přibližně 3 lžíce ovesných vloček rozmixujte dohladka a rozmíchejte v 1 litru vody. Nechte takto odstát několik hodin a jednou za čas dobře promíchejte. Po uplynutí doby směs přeceďte a nařeďte v poměru 1 : 1 s vodou, která by měla být odstátá. Takto přichystané tekuté hnojivo je určené k přímé aplikaci a nemělo by se skladovat pro pozdější použití.

Přírodní hnojiva jsou levná a efektivní

Vyhazujete slupky od cibule, lógr z kávy, čajové sáčky nebo vaječné skořápky? Spousta zbytků končících v odpadkovém koši má ještě využití a je škoda jich dále nevyužít jako vydatného hnojiva pro rostliny. Například taková banánová slupka obsahuje spoustu živin a minerálů a řadí se mezi nejpřínosnější přírodní hnojiva, která si během chvilky vyrobíte doma. Vaše rostliny budou silnější, odolnější a porostou jako divé.

Jaké přírodní hnojivo nejčastěji používáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
České matky se obuly do Simony Krainové kvůli výchově dětí. Jsou podle nich nevzdělané
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství