Šest závažných důvodů, proč nevyhodit banánovou slupku. Má často opomíjené způsoby využití, na které se téměř zapomnělo

Ovoce žluté barvy jménem banán můžete využít v kuchyni i na zahradě. Dá se totiž použít celý beze zbytku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oloupete banán, sníte bílý střed a slupku vyhodíte do koše. V tom lepším případě do bio odpadu nebo na kompost. Jenže to je špatně. Slupku od banánu můžete dále použít. Přemýšlejte o ní jinak než o odpadu a nepotřebné vrstvě na ovoci. Pokuste se ji vždy využít beze zbytku, protože by to bylo škoda. 

Banánová slupka 6x jinak 

  • Slupka banánu je jedlá. To je skvělá informace. Můžete tedy toto ovoce použít beze zbytků. V jiné části světa je zcela normální konzumace i slupky. Povařte ji deset minut, poté změkne. Pak ji namíchejte do těsta na koláč, přidejte do smoothie nebo z ní udělejte marmeládu. Každopádně je plná chuti a vitamínu jako draslík hořčík a B6 a B12. 
iZdroj fotografie: Pixabay
  • Je vám představa pojídání slupky proti srsti? Nebojte, jsou i jiné metody využití. Položte je pod maso v pekáči. Pomůže ho udržet vláčné a dodá mu chuti. Navíc se k nádobě nepřipeče. A to je vaše plus, nebudete jej muset odmáčet a drhnout. 
  • Dá se také použít jako efektivní leštička na boty. Slupku zbavte dužiny a krouživými pohyby naneste na boty. Poté setřete a uvidíte už jen zářící kožené boty. Jde to i bez chemie. 
  • Banánová slupka je plná živin. Proto ji zahradníci rádi používají k hnojení. Stačí nakrájet na kousky a dát do země okolo rostlin. Takové růže vám budou vděčné. Slupky se rozloží a živiny vpraví do půdy. 
iZdroj fotografie: Pixabay
  • Hnojit lze i pokojové rostliny. Do konve s vodou vhoďte celou slupku. Nechte den stát a poté výluhem květiny polévejte. Vodu můžete používat další dva dny. Pak je třeba ji vyměnit. Začne zapáchat a vytvoří se bílý prstenec okolo hladiny.  
  • A u kytek zůstaneme. Slupkami lze snadno čistit listy rostlin. Očistí je, vyživí a dodá lesk. 
  • Pomáhá i od bolesti zad. Až vás budou příště bolet bedra, zkuste si je pomazat rozdrcenou banánovou kaší. Funguje i na popáleniny a štípnutí.  

Zdroj: CM

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články