Šest závažných důvodů, proč nevyhodit banánovou slupku. Má často opomíjené způsoby využití, na které se téměř zapomnělo - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Šest závažných důvodů, proč nevyhodit banánovou slupku. Má často opomíjené způsoby využití, na které se téměř zapomnělo

Šest závažných důvodů, proč nevyhodit banánovou slupku. Má často opomíjené způsoby využití, na které se téměř zapomnělo

Ovoce žluté barvy jménem banán můžete využít v kuchyni i na zahradě. Dá se totiž použít celý beze zbytku.

bananova slupka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Oloupete banán, sníte bílý střed a slupku vyhodíte do koše. V tom lepším případě do bio odpadu nebo na kompost. Jenže to je špatně. Slupku od banánu můžete dále použít. Přemýšlejte o ní jinak než o odpadu a nepotřebné vrstvě na ovoci. Pokuste se ji vždy využít beze zbytku, protože by to bylo škoda. 

Banánová slupka 6x jinak 

  • Slupka banánu je jedlá. To je skvělá informace. Můžete tedy toto ovoce použít beze zbytků. V jiné části světa je zcela normální konzumace i slupky. Povařte ji deset minut, poté změkne. Pak ji namíchejte do těsta na koláč, přidejte do smoothie nebo z ní udělejte marmeládu. Každopádně je plná chuti a vitamínu jako draslík hořčík a B6 a B12. 
smoothie 3193660 1280
Zdroj fotografie: Pixabay
  • Je vám představa pojídání slupky proti srsti? Nebojte, jsou i jiné metody využití. Položte je pod maso v pekáči. Pomůže ho udržet vláčné a dodá mu chuti. Navíc se k nádobě nepřipeče. A to je vaše plus, nebudete jej muset odmáčet a drhnout. 
  • Dá se také použít jako efektivní leštička na boty. Slupku zbavte dužiny a krouživými pohyby naneste na boty. Poté setřete a uvidíte už jen zářící kožené boty. Jde to i bez chemie. 
  • Banánová slupka je plná živin. Proto ji zahradníci rádi používají k hnojení. Stačí nakrájet na kousky a dát do země okolo rostlin. Takové růže vám budou vděčné. Slupky se rozloží a živiny vpraví do půdy. 
banana 1810129 1280
Zdroj fotografie: Pixabay
  • Hnojit lze i pokojové rostliny. Do konve s vodou vhoďte celou slupku. Nechte den stát a poté výluhem květiny polévejte. Vodu můžete používat další dva dny. Pak je třeba ji vyměnit. Začne zapáchat a vytvoří se bílý prstenec okolo hladiny.  
  • A u kytek zůstaneme. Slupkami lze snadno čistit listy rostlin. Očistí je, vyživí a dodá lesk. 
  • Pomáhá i od bolesti zad. Až vás budou příště bolet bedra, zkuste si je pomazat rozdrcenou banánovou kaší. Funguje i na popáleniny a štípnutí.  

Zdroj: CM