Ověřený návod, jak urychlit zrání rajčat a sklízet bohatou úrodu o měsíc dříve než všichni ostatní
Kupte vhodná semena, probuďte je, zasaďte a dejte jim správnou péči. Jedině tak můžete plody rajčat sklízet již v červnu.
Obsah
Možná i vy jste už někdy zatoužili s nástupem léta sklízet první rajčata. Ty chutné červené plody, které jsou tak lahodné. Nechce se vám čekat? Pak musíte dobře počítat a ve správné chvíli zasadit semena. Pokud dodržíte doporučený návod, který vzešel z rad zkušených pěstitelů, může se i vám podařit mít plodící rajčata po celé léto. Jsou k tomu potřeba semena raných rajčat, dobrá půda a neuškodí ani přítomnost skleníku.
Jaké odrůdy jsou vhodné k ranému setí?
Nelze zasadit jakékoliv semeno a čekat, že se na něm v červnu blýskne první zralý plod. Musíte správně vybrat z raných nebo ultra raných odrůd. Patří mezi ně Dachnik, Boni MM, Sanko, Alfa, Golden Stream F1 a další. Stačí se zeptat ve svém oblíbeném zahradnictví. Tam vám poradí i podle místa, ve kterém žijete, protože i klima hraje svou roli.
Rajčata dozrávají přibližně v rozmezí 90–130 dnů, od chvíle, kdy vzejdou. Tyto informace jsou uvedené na obale každého produktu. Když si k tomu připočtete minimálně týden, budete vědět, kdy začít vysévat. Takže pokud chcete sklizeň již na konci června, je nutné zasít již na začátku března.
Probuďte semena
Než začnete cokoliv set, je nutné nechat semena probudit. To je dobré dělat u každého druhu zeleniny. Jednoduše je namočte a nechte je naložené v misce se šťávou aloe vera. Ta semena vyživí a nabudí v nich proces klíčení. Stačí jeden den namáčení. Pokud máte starší semena, je vhodné je i vydezinfikovat, a to ponořením v látce do roztoku manganu. Správně očištěná a vyživená semena budou dobře růst, což je správný základ pro časnou úrodu.
Semena je také dobré zabalit do mokré utěrky nebo látky a přes noc je dát do ledničky a během dne je zase vytáhnout do pokoje. Tyto výkyvy teplot probudí semena a ty pak vypustí kořeny. Tento proces je dobré opakovat do chvíle, kdy kořeny budou velmi dlouhé. Pak je na čase je dát do hlíny. Mohly by se totiž polámat.
Připravte si půdu
Zeminu k sázení můžete zakoupit v zahradnictví, kde je dána do pytlů, nebo použijte svou ze své vlastní zahrady. Tu je dobré předem prosít spolu s kompostem a proložit ji manganem. Tím ji zbavíte zárodků hub a škůdců. Místo manganu lze použít i popel.
Samotné pěstování sazenic
Máte připravenou půdu i semena. Ve chvíli, kdy je zasadíte, je ponechte v teplotě okolo 23 °C. Jakmile se klíčky proderou nad povrch zeminy, přemístěte truhlíky do chladu. Postačí místnost kolem 12 °C. Takto je nechte asi týden. Je to nutné, protože pokud by zůstaly během prvních dnů v teple, táhly by se sazenice do výšky a byly by pak příliš tenké a slabé. Po týdnu truhlíky opět přemístěte do tepla. Je dobré je také začít přihnojovat vždy co dva týdny.
Pěstování ve skleníku
Pokud máte na svém pozemku skleník, můžete ho využít. Musíte ho však také dobře vydezinfikovat a připravit v něm půdu. Pěkně ji prosejte. Dále je nutné hlídat teplotu. Nesmí ani moc spadnout, ani jít příliš nahoru. Obojí může vaše rostliny zahubit. Můžete je před zimou chránit slídou a vzduchotěsným uzavřením skleníku. V teplých dnech naopak otevřete všechna okna a dveře a nechte rostliny dýchat.
Zálivka a péče o rostliny rajčat
Rajčata jsou z velké části tvořena vodou. Proto se jim daří ve vlhké půdě. Je tedy nutné jim vláhu neustále dodávat. Vždy zalévejte u kořenů. Plody a listy by ideálně měly zůstat suché. Pokud se vám nechce neustále myslet na vlhkost půdy, můžete do půdy kolem rajčat rozprostřít a zapracovat seno, které vodu zachytí. Dodávejte také rostlinám tolik důležitý draslík, dusík a fosfor pomocí hnojiva. Vyrobte speciálně výživné zelené z listů kopřiv a pampelišek. Na dobu 14 dnů je ponořte do vody. A poté řeďte 1:1 s vodou.
Je nutné mít skleník?
Nejspíš se ptáte, zda lze rajčata pěstovat i bez skleníku. Ano, jde to pomocí dostatečně velkých nádob. Sazenice jednoduše zasaďte do nádoby o objemu alespoň 3 l. Ty pak přemisťujte podle klimatických podmínek tak, abyste dodrželi vše výše popsané. Hlavně sledujte teploty. Takto budete pracovat až do května, kdy se půda prohřeje a vy je budete moci vysadit do země. Při přesazování pracujte opatrně, nesmíte narušit kořenový systém. Nebo můžete rostliny přesadit do větších truhlíků a nechat je na balkoně či terase. Jsou totiž krásné i sami o sobě.