Naše babičky věděly, jak zachránit rajčata od všemožných nemocí. Inspirujte se a těšte se bohaté úrodě do pár dní
Letní sezóna vrcholí s příchodem sklizně rajčat. Pokud jsou však rostliny napadeny nemocemi, úroda je o poznání nižší. Takto s nimi jednoduše zatočíte.
Obsah
Rajčata patří k největším oblíbencům letní sklizně, na kterou téměř každý zahradník netrpělivě čeká. Plánovaná úroda je však často ohrožována vlivem počasí, útoky škůdců nebo nemocemi rajčat. Pokud napadení rostliny odhalíte včas, máte ještě šanci úrodu zachránit. S těmito jednoduchými triky to hravě sami zvládnete a nad nemocí rajčat zvítězíte.
Hniloba květů u rajčat
Nejčastěji začátek hniloby poznáte podle propadlé skvrny na konci květu plodu, která postupem času černá a kožovatí tím, jak se zvětšuje. Většinou si toho nikdo nevšimne, dokud si rajče neutrhne a nezjistí, že spodní polovina uhnila. Jedná se spíše o fyziologickou poruchu rostliny než o problém s čerpáním vápníku z půdy. V půdě ho může být dostatečné množství, ale rostliny vápník nedokážou správně využít.
Všechen vápník, který mají, pak posílají výhonkům k růstu. Když se k tomu přidá nerovnoměrná vlhkost a větší množství dusíku s vysokou kyselostí půdy, mohou květy rajčat začít uhnívat. Abyste zabránili jejich hnilobě, postarejte se o dostatečné množství vápníku v půdě. Můžete zakoupit hnojiva na něho bohatá, nebo si vytvořit vlastní směs z vaječných skořápek.
Využití vaječných skořápek
Skořápky je třeba nejprve sterilizovat. Na 20 minut je vložte do vyhřáté trouby nebo na 2 minuty do mikrovlnky. Následně skořápky rozdrťte a nasypejte je kolem a do výsadbových jam. Použijte alespoň 2 skořápky na každou rostlinu. Můžete je nechat i rozpustit ve vodě a následně tím rostlinky zalévat. I špatné zalévání může být příčinou hniloby květů, protože rostliny nejsou schopny absorbovat všechny živiny. Pro lepší zadržování vlhkosti můžete využít mulč.
Plíseň bramborová postihující rajčata
Nejčastější onemocnění rajčat je způsobeno houbou. Nejprve se objevuje na spodních listech v podobě hnědých skvrn, které se postupně zvětšují. Spodní listy zežloutnou a opadají, aniž by ovlivnily plod rajčete. Někdy se hnědé či černé skvrny mohou objevit i na stonku rajčete.
Pozdní plíseň na rajčatech
Pozdní plíseň na rajčatech znamená konec. Téměř přes noc dokáže proměnit rostliny a plody v nechutnou kaši. Plísním se můžete vyhnout tím, že rajčatům zajistíte dobré proudění vzduchu a vodu u kořínků, aby nedocházelo k namáčení listů. Někteří zahradníci odstraňují spodní listy. Mulč nebo sláma vám také mohou pomoci.
Antraknóza a plísňové nemoci
Antraknóza způsobuje na plodech skvrny o velikosti 0,5–1 cm. Další houbou, kterou poznáte podle malých hnědých skvrn s černými prostředky, je septoria. Abyste zamezili výskytu všech houbových chorob, buďte důslední při likvidaci napadených rostlin. Neměli byste je používat na kompost, ani je nechávat zetlít v půdě, s níž pracujete.
V současné době je již k dostání spoustu vyšlechtěných druhů rajčat, které jsou odolné vůči chorobám. Nevyléčitelné nemoci způsobující vadnutí jsou verticillium a fusarium. Při nákupu rajčat můžete za jejich názvem nalézt písmena V a F, značící proti těmto nemocem imunitu. Další písmena značí odolnost k dalším nemocem.
Zalévání a hnojení
Mnoha nemocem můžete předejít správným zaléváním rajčat. Ve chvíli růstu se zaměřte na stálou vlhkost. Jakmile začnou plodit, půdu můžete nechat mezi zálivkami vyschnout. Ideálně rostliny zalévejte ráno. Při výsadbě rajčat do půdy přidejte i organické hnojivo a dále rostliny pravidelně přihnojujte. Dodání potřebných živin se projeví ve velikosti úrody i její chuti.