Moření semen zabrání hnilobě i přístupu škůdců. Stačí k němu použít ocet nebo dřevěný popel

Ochraňte sazenice před hnilobou pomocí tohoto geniálního triku. Nepotřebujete žádné speciální postřiky plné nebezpečné chemie. Stačí vám jen jedna surovina z vaší kuchyně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud toužíte po zahradě plné krásných rostlin nebo zeleniny a ovoce, můžete si ji poměrně snadno vytvořit. Všechna práce a čas, které rostlinám dopřejete, se vám mnohonásobně vrátí. Vypěstujte si vlastní rostliny ze semen nebo si kupte již vzrostlé sazenice. Takto je můžete účinně ochránit před hnilobou a útokem některých škůdců.

Co znamená moření semen

Před samotným výsevem je doporučováno semena napřed namořit. Mořením jsou semena rovnoměrně pokrytá tenkou vrstvou vhodného přípravku. Ten jim zajistí dostatečnou ochranu před patogeny v substrátech. Svou přítomností také snižuje riziko vzniku plísní nebo napadení škodlivým hmyzem. Vaše rostliny tak budou zdravější, silnější a vaše úroda bohatší.

Čím semena mořit

Nemusíte nutně utrácet peníze za drahé přípravky plné toxických látek. Namísto toho využijte ekologičtější a ekonomičtější řešení, které se vám nabízí. K moření semen můžete využít obyčejný bílý ocet. Mezi zahradníky je oblíbený především pro své dezinfekční a fungicidní vlastnosti a běžně se používá k přípravě postřiků, likvidaci plevele nebo okyselení půdy.

moření semen iZdroj fotografie: Pixabay

Jak mořit semena octem

Abyste ocet mohli k moření využít, je potřeba jej naředit s vodou v poměru 1 : 5. Semínka do této směsi vložte a nechte 12 hodin odležet. Následně přeceďte nálev přes plátýnko, které vám namořená semínka zachytí, a pusťte se do výsevu. Toto ošetření může dokonce urychlit proces jejich klíčení. Sazenice pak budou celkově mnohem odolnější a jejich zásoba potřebných živin bude mnohem větší.

Další prostředky k ošetření semen

Semena můžete ošetřit také pomocí dřevěného popela. Stačí je v popelu obalit před vyséváním do půdy, nebo do připravených výsevních důlků trochu popela přisypat. Obě metody podpoří růst a vývoj mladých rostlin. Dalším skvělým pomocníkem vám může být česnek. 20 g prolisovaného česneku zalijte 1 litrem vody a nechte 24 hodin louhovat. Další den si z této směsi připravte 1% roztok a semínka do něj namočte na 30 minut. Toto ošetření je spolehlivě ochrání před houbami.

Další skvělou přírodní alternativou je použití heřmánku. 15 g heřmánku stačí zalít jedním litrem vroucí vody. Nálev přikryjte a nechte zcela vychladnout. Následně jej nařeďte s vodou v poměru 1 : 1 a přidejte semena připravená k výsevu. Po 30 minutách směs přeceďte přes plátýnko a pusťte se do vysévání. Odměnou za vaši práci vám bude v sezóně bohatá a chutná úroda.

Jak správně vysévat semínka

Čím moříte semena vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články