Babička mi poradila, jak se navždy zbavit mravenců. Není třeba nic kupovat, pomoc hledejte v kuchyni
Jestliže se chcete zbavit mravenišť na své zahradě, zjistěte, kterým lidovým postupům se raději vyhnout, a které naopak vyzkoušet.
S příchodem teplého počasí se takřka každému majiteli zahrady přitíží. Kromě příjemného posezení venku a péče o zahradu se totiž musí potýkat s obávanými škůdci. Pro někoho může být nejhorší „souboj“ s hmyzími škůdci plodin, jiní se mohou potýkat s plži, a někdo považuje za nejotravnější zápasení s vosami a s mravenci. Ti jsou často dlouhodobým problémem, jelikož svá mraveniště neradi přesouvají a skrze sebemenší skulinu proniknou dovnitř vaší domácnosti. Jestliže s nimi máte problém, zjistěte, které „babské rady“ na ně fungují.
Zkuste mravence vypudit nepříjemnými pachy
O mravencích je všeobecně známé, že mají skvěle vyvinutý čich. Tento smysl je pro ně dokonce natolik důležitý, že kdyby o něj přišli, jejich kolonie by rychle zanikly – mravenci si totiž předávají informace zejména pachovými signály. Proto se mnoho laiků kloní k tomu je ze své zahrady vypudit s využitím ostrých vůní, které nesnáší. Mezi nejčastěji používanými jsou skořice, káva, čpavek nebo petrolej. Jestliže se rozhodnete mraveniště, jež chcete zlikvidovat, posypat skořicí či kávovou sedlinou, pravděpodobně vás výsledek zklame. Ani jedna z vůní není venku příliš výrazná.
Mravence tak k odchodu nevyprovokuje (o něco účinnější je tato metoda uvnitř domu). Naproti tomu roztok čpavku nebo petroleje vás mravenců zbaví 100%. Stačí smíchat 1 litr vody se 4 polévkovými lžícemi čpavku a roztokem postříkat mraveniště. Po několika hodinách budou mravenci pryč. Tato metoda je velmi účinná na těžko přístupných místech, například na kmenech stromů. Smícháte-li 1 litr vody se 100 mililitry petroleje, dostanete roztok, který je stejně funkční. Pro lepší účinek je vhodné postříkané mraveniště překrýt látkou, aby pach neunikal.
Mechanické překážky příliš nefungují
Jestliže vás útoky na mravenčí čich příliš neoslovily, možná byste se raději chtěli zkusit mraveniště zbavit vytvořením mechanické překážky. Podle některých zdrojů je účinné do mraveniště nasypat jáhly, nebo ho potřít marmeládou. V prvním případě by měla obilovina zapadat hluboko do chodbiček a vytvořit mechanickou překážku, s níž by si mravenci nedokázali poradit. Marmeláda by zase měla lepit a bránit mravencům v pohybu. Bohužel ani jedna teorie nefunguje. Jiné zdroje hovoří o úspěších tabákového prachu či drcených tabákových listů.
Ty nejen, že by měly vytvářet překážku v pohybu hmyzu, ale zároveň uvolňovat nikotin a alkaloidy, které jsou pro něj toxické. Bohužel v případě mravenců se z tabákového prachu připravený postřik mine účinkem. Jedinou „jistotou“ je v tomto případě speciální chemická návnada, kterou nasypete přímo do mraveniště, a která mravence otráví. Jestliže byste se chtěli zbavit mraveniště na chodníku a nevadily by vám poničené rostliny, účinnou (pro někoho možná nehumánní) metodou je rovněž zalít mraveniště vroucí vodou.
Jaký trik používáte proti mravencům vy?