Zatočte na své zahradě s obávaným padlím. Napadenou rostlinu zachráníte mýdlem či odvarem z přesličky

Padlí nebude mít u vás na zahradě žádnou šanci. Zjistěte, jak ho snadno zlikvidujete s pomocí lidových postupů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Padlí (latinsky Erysiphales) je řád hub, z nichž jsou některé parazitické, a pro zemědělce představují potenciální ohrožení úrody. Nejen, že napadají listy hospodářských plodin a stromů, ale také vyvolávají onemocnění, které může vést až k jejich úhynu (zejména mladých semenáčků). Napadené listy vypadají jakoby pokryté prachem či moukou, přičemž tento povlak lze snadno setřít. Jestliže takové najdete na své zahradě, na nic nečekejte a jednejte. K ochraně rostlin můžete použít několik prostředků a technik.

Rozvoj padlí podporuje nevhodné hospodaření

Jestliže rostliny či stromy na vaší zahradě napadne padlí, jejich listy se nejprve pokryjí bílým povlakem, a později se začnou kroutit a žloutnout. Bez včasného a rázného zásahu může dojít k úhynu rostliny, zejména, je-li mladá. Rozvoji houbových patogenů napomáhá chladné až teplé počasí (teploty mezi 16 až 26 °C), vysoká oblačnost a vyšší vzdušná vlhkost. Pokud se tyto faktory umocní zanedbaným hospodařením, zkáza je na světě.

Nechcete-li podpořit rozvoj padlí, dbejte na pravidelnou zálivku (půdu nenechávejte zbytečně přeschnout), avšak rostliny nepřemokřujte. Hlídejte si také obsah živin v půdě – velké množství dusíku podporuje růst houbových patogenů – a záhony či zahradu nenechávejte zarůst plevelem. Nezapomeňte rostliny či stromy pravidelně prořezávat a prosvětlovat. Spory houbových patogenů se na rostliny mohou dostat vzduchem, při zalévání i dotykem (jestliže jste se předtím dotkli napadené rostliny).

Braňte svoji zahradu účinně  

Rozpoznali jste na rostlinách na své zahradě padlí? Jestliže budete reagovat okamžitě, vyhnete se nutnosti použít chemikálie. Ze všeho nejdříve odstraňte napadené listy, popřípadě i stonky (například růží, petúnií či chryzantém). Poté odeberte vrchní vrstvu půdy v okolí rostliny (skrývá se v ní rozrostlé podhoubí). V dalším kroku napadenou rostlinu ošetřujte vhodnými postřiky. Účinným pomocníkem se vám stane kupříkladu roztok sody a mýdla. V 5 l horké vody rozpusťte 25 g prací sody a přidejte 5 g tekutého mýdla. Vzniklý roztok přelijte do rozprašovače.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rostliny stříkejte 2–3x týdně po dobu alespoň jednoho měsíce. Alternativou k sodě na praní (uhličitan sodný) je použití jedlé sody (hydrogenuhličitan sodný); ve 4 l horké vody rozpusťte 1 polévkovou lžíci jedlé sody a přidejte ½ čajové lžičky tekutého mýdla. Vzniklým roztokem stříkejte rostliny v intervalu 6–7 dní. Oblíbeným likvidátorem padlí je i odvar z přesličky rolní. V tomto případě do 1 l vody natrhejte 100 g přesličky a nechte 1 den macerovat. Poté výluh přiveďte k varu a vařte 1–2 hodiny. Následně jej přefiltrujte a nechte vychladnout. Na rostliny stříkejte roztok zředěný s vodou v poměru 1 : 5.

S jakými chorobami se na své zahradě často potýkáte?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články