Banánové slupky jako přírodní hnojivo: Nejdříve se 30 minut pečou v troubě a pak už je stačí jen rozdrolit

Nevyhazujte banánové slupky. Jedinečné hnojivo, které z nich lze vyrobit, je to nejlepší, co můžete svým rostlinám dopřát.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zdraví velmi prospěšné banány jsou oblíbeným ovocem už u malých dětí. Kouskem této dobroty pak nepohrdne ani kdejaký dospělý, ať už v syrovém stavu, nebo třeba v zákusku či dortu. Banány jsou na pečení dortů a různých zákusků díky své konzistenci jako stvořené. Vitamíny a další zdraví prospěšné látky jsou pak už jen jejich vítaným bonusem.  

Banán jako vitamínová bomba 

Kromě jiného banány podporují zdraví kardiovaskulárního systému a také pomáhají snižovat otoky. Pro sportovce představují vyhledávanou svačinku, jelikož jsou vynikajícím zdrojem energie. Ženy je pak preferují v průběhu svých citlivějších dnů, protože pomáhají při průběhu premenstruačního syndromu. Obsahují velké množství manganu, draslíku a také minerálních látek, které podporují trávení a zlepšují náladu. Banán je zkrátka vitamínová bomba.  

Každý, kdo má rád banány, už za svůj život určitě vyhodil bezpočet jejich slupek, a možná že ho nikdy nenapadlo, zda by mohly mít nějaký užitek. Stejně jako samotný banán, tak i slupka obsahuje velké množství vitaminů a živin. Není nic jednoduššího než z nich vyrobit hnojivo a tyto prospěšné látky tak předat svým rostlinám, které vám svoji vděčnost projeví nádhernými květy nebo sladkými plody.  

Několik banánů iZdroj fotografie: Pexels

Domácí banánové hnojivo za pár minut 

Výroba banánového hnojiva pro květiny je opravdu jednoduchá. Spočívá jen ve se správném postupu při zpracování slupek. Připravte si dostatečné velký plech na pečení, na který slupky rozložte tak, aby se nepřekrývaly. Poté je jednoduše vložte do trouby a třicet minut pečte při sto osmdesáti stupních. Po vychladnutí je rozdrťte v ruce nebo v hmoždíři. Výslednou směs pak můžete přidat do půdního substrátu nebo do květináče v okolí květin. Půda si pak z hnojiva vezme sama to, co zrovna potřebuje.  

Hnojivo vyrobeno z banánových slupek je zkušenými pěstiteli vyhledávané hlavně při pěstování rajčat a jiné zeleniny. Proto se zužitkováním banánových slupek a samozřejmě také s konzumací samotných banánů rozhodně neváhejte. Zařadit je do svého jídelníčku a také do jídelníčku svých květin je to nejmenší, co můžete pro zdraví obou udělat.  

Na co jste kdy využili banánové slupky?

Zdroj: CremaJoe
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Veronika Arichteva se k roli v seriálu Vyprávěj dostala díky lechtivým fotkám, prozradil její manžel
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy