Zasaďte česnek na správné místo a ochrání před škůdci celý záhon. Vyplatí se ho dát po okrajích, ne doprostřed
Česnek může být přírodním štítem celé zahrady – ochrání ji před škůdci i před nejrůznějšími virózami a stačí ho jen vysadit.

Obsah článku
Česnek jako bodyguard? Umíte si to vůbec představit? Přesto to tak je. Jeho vonné silice (které jsou některým konzumentům opravdu nepříjemné) toho totiž hodně svedou i s nejrůznějšími škůdci a chorobami. V redakci webu adbz jsme však zjistili, že to funguje jen ve chvíli, kdy ho vysadíte na správné místo.
Musíte vědět, kde ho vysázet
Tajemství tkví v tom, s kým česnek sdílí záhon. Když ho totiž zasadíte k jahodám, rajčatům nebo růžím, rozjede se doslova koncert. A tady jsou jednotlivé akty, na které se můžete těšit:
- Jahody budou v pohodě – nebudou je obtěžovat žádní nosatci ani slimáci.
- Rajčata si konečně oddechnou od mšic a svilušek.
- A růže? Ty vám podle webu Healthline poděkují takovou záplavou květů, že se k vám budou chodit fotit i sousedi.
Česnek totiž vypouští do okolí také malé přírodní pesticidy zvané fytoncidy, které škůdcům pořádně zavaří. Maskují totiž vůni plodin. Že to nestačí? Ale kdeže. Když totiž hmyz neví, kde je oběd, bude vážně zmatený. A co nevidí, to nesežere, že?

Jak to udělat správně? Tvořte obrubu
Pokud chcete česnek využít jako bodyguarda, pak ho sázejte podél okrajů záhonu, ne doprostřed, jak radí web Deccoria. A to tak, ať má každý stroužek asi 15–20 cm volného prostoru od souseda – ať se nehádají o živiny a nepřetlačují se skrze kořeny.
A nejlepší půda, kterou mu můžete dopřát? Přece ta lehká, kyprá a s neutrálním pH. Pokud však ta vaše připomíná spíše těžkou hroudu, pak nezoufejte a jednoduše do ní přidejte písek a trochu uleželého kompostu. Rychle se provzdušní a česnek poroste jako z vody.
S kým si česnek nerozumí?
Ovšem i česnek má své nepřátele – luštěniny. Třeba hrách a fazole ho dusí, doslova. A kapusta? Ta mu zase vysaje z půdy tolik dusíku, že z něj nakonec bude jen nepěkný a nevoňavý zakrslý trpaslík. Takže těmhle sousedům se radši obloukem vyhněte. Další trik nám poradila čtenářka Lenka K. z Rožnova pod Radhoštěm: „Když česnek vyleze ze země, přikryjte půdu kolem něj vrstvou jehličí – třeba borovicového. Voní to sice jako les, ale hmyzu to tak lákavé nepřipadá a odletí. Navíc mírně kyselé prostředí zamezí šíření plísní a drží v zemi vlhkost.“
udalosti247.cz
19 h
udalosti247.cz
2 d
Pozor, v dubnu přichází změny v hromadné dopravě. Kdo se na ně nepřipraví, může být nemile překvapen
udalosti247.cz
16 h
udalosti247.cz
17 h