Chyby při prořezávání stromů, které je zaručeně zničí: Pro bohatou úrodu je potřeba být pečlivý

Prořezání stromů je nezbytnou činností, kterou však při nesprávném postupu můžete stromy v zahradě poškodit. Těmto chybám byste se rozhodně měli vyhnout.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pravidelným a správným prořezáváním stromů na vaší zahradě můžete všem stromům jen prospět. Na jaře tím podpoříte růst nových větví a uvolněným prostorem se navíc zlepší cirkulace vzduchu v koruně stromu. Mezi prořezanými větvemi je také mnohem lepší propustnost světla, což má pro růst a správný vývoj stromů pozitivní účinek. Těmito chybami při prořezávání však můžete nadělat více škody než užitku. Než se příště pustíte do práce, těmto chybám se raději vyhněte, jinak je zlikvidujete.

Opečovávejte zdraví vašeho stromu

Zdravý strom je mnohem silnější a odolnější vůči nemocem i všemožným přírodním živlům. Navíc zdravé ovocné stromy plodí mnohem více chutného ovoce. Věnujte svým ovocným stromům důslednou a pravidelnou péči a v sezóně se dočkáte bohaté a lahodné odměny. Se správnými postupy mohou ovocné stromy žít po několik generací. Snažte se při prořezávání stromů dodržovat tato jednoduchá pravidla.

Pečlivě si připravte potřebné nástroje

Pro správné prořezávání stromů potřebujete vhodné nástroje. Sami si vyberte, se kterými nástroji se vám dobře pracuje, a věnujte čas jejich přípravě. Nástroje, se kterými budete větve ořezávat, by měly být opravdu čisté a ostré. Před začátkem řezání všechny nástroje důkladně vydezinfikujte a opakujte před řezáním každého dalšího stromu, abyste předešli šíření přenosných nemocí.

Prořezávání větví iZdroj fotografie: Depositphotos

Vytipujte si nejlepší čas k prořezávání

Nejlepší čas k prořezávání ovocných stromů je brzy na jaře. Na stromě by ještě neměly být žádné listy a strom by měl být stále v klidové fázi. V tuto roční dobu je pro vás také mnohem snazší odhalit poškozené a napadené větve, které je potřeba při prořezávání odstranit. Pokud s prořezáváním počkáte až do léta, můžete strom připravit o zdroje živin a zpomalit tím celkový proces vývoje a dozrávání plodů. Strom nezapomeňte prořezat alespoň jednou ročně, abyste zajistili jeho správný a zdravý růst.

Na které větve se obzvlášť zaměřit

Nejprve se vždy pusťte do odřezávání odumřelých, nemocných a poškozených částí stromu. Takto můžete stromu výrazně ulehčit, a navíc zabráníte rozšiřování chorob. Dále se zaměřte na husté svazky větví, které si vzájemně konkurují v příjmu světla. Odstraňte také větve, které rostou pod ostrým úhlem. Ty jsou slabé a neplodí příliš mnoho ovoce. V poslední řadě se zaměřte na křížící se větve, které v koruně stromu snižují cirkulaci vzduchu.

Jak správně ovocné stromy prořezávat

Častou chybou je nedostatečné prořezávání větví stromu. Výsledkem vaší práce by měla být koruna stromu zdánlivě připomínající trojúhelník, kdy méně větví bude na špičce a směrem dolů se bude počet i délka větví přímo úměrně zvětšovat. Tím se světlo i vzduch rovnoměrně dostane ke všem větvím a strom bude výborně prospívat a růst. Naopak přílišným ořezáním větví zase můžete stromu způsobit těžko zvládnutelný stres, a dokonce jej připravit o potřebnou sílu a energii růst.

Řez stromů iZdroj fotografie: Depositphotos

Odlehčete stromu tíhu, kterou nese

Pokud nebudete větve pravidelně prořezávat, můžete postupně váš strom zahubit. Kromě špatného proudění vzduchu a světla nese strom obrovskou váhu větví, které se při oplození mohou zlomit. Všechny svěšené větve vždy odstraňte, aby se nedotýkaly země. Příliš nízko rostoucí větve také odstraňte. Tím zabráníte přenosu a vzniku chorob. Neodstraňujte tlusté větve, které by při pádu mohly poškodit další větve. Pokud je taková větev poškozená nebo nakažená, uřežte ji vždy těsně u kmene, aby se rána mohla snadněji zacelit.

Inspirace, jak správně prořezávat ovocné stromy

Na co si při prořezávání stromů dáváte pozor vy?

Zdroj: Gardening
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Urazil Simonu Krainovou před celým jejím publikem. Ta si to ale nenechala líbit a vyčetla mu, že má čas šířit nenávist
Události247.cz
Události247.cz
Olomoucké tvarůžky musely z pultů kvůli plísni. Do prodeje se jen tak nevrátí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství