Čínská knihovna je tou nejoriginálnější stavbou, uhrane oči každého. Fascinuje čtenáře z celého světa
V Číně vzniklo minulý rok místo, jež mnozí označují jako ráj pro knihomoly. Jmenuje se Dujiangyan Zhongshuge a vy se s ním nyní můžete blíže seznámit.
Obsah článku
V roce 2020 vznikla v Číně nevšední stavba, kterou dnes mnozí odborníci označují jako nejoriginálnější knihovnu na světě. Město, ve kterém se tento architektonický skvost nachází, se jmenuje Dujiangyan a leží na jihozápadě Číny. Dujiangyan Zhongshuge tak obohatilo zdejší tisíciletou historii a cení si jí zejména knihomoly, neb jak sami říkají, je to pro ně ráj. knihomoly. Seznamte se tak s touto nevšední knihovnou níže.
Dujiangyan Zhongshuge aneb ráj pro knihomoly
Když zatlačíte na skleněné dveře se závěsem, před vašima očima se objeví jedinečné regály na knihy v barvě přírodního ořechu tvořící písmeno C. Zdánlivě nepravidelná posloupnost buduje intimitu prostoru a stává se tak hlavní senzací přední haly. Inspirace však pochází právě z šedé dlažby s historickým smyslem. Jedinečný a živý tvar oblouku razí novou cestu a jemně rozděluje prostor fóra. Ti, co toto místo navštívili říkají, že je to jako vstoupit do zvlněné hory.
V momentě, kdy vejdete do knihovny, vás okamžitě obejme nevšední atmosféra. Při putování mezi regály se totiž zdá, že i čas s každým krokem vpřed zpomaluje. Při vstupu do čtecího prostoru lze také vnímat obrazy scenérie odlišné od tradičních knihkupectví. Regály s knihami se táhnou z prostoru až k přilehlým sloupům a proto důmyslně upoutávají zvědavost všech čtenářů uvnitř a navádějí je na cestu.
Nekonečný bambusový lem
Procházíte-li klikatou cestou mezi stěnami regálů, náhle se zjeví prostor pro dětské čtenáře. Police na knihy vznikly náhodným a nepravidelným použitím zelených bambusů, které designéři ozdobili reprezentativním prvkem Sečuánu. Ilustrace pandy visící na regálech vytváří nádherné umělecké pojetí a přirozenou vitalitu. Při pohledu dolů můžete také vidět barevné polštářky naskládané na sebe tak, aby vypadali jako kopečky na louce.
Polštářky lze však také oddělit, aby je mohlo používat více lidí. V Centrální literární čtvrti využívá designér zrcadlový strop k optickému rozšíření prostorové tvárnosti a vytvoření pocitu otevřenosti. Stěna s knihovnou inspirovaná velkolepou přehradou Dujiangyan se rozprostírá po celé délce směrem vzhůru a slouží jako funkční nosič knih. S efektem černé dlažby na podlaze pak působí stolky s knihami jako lodě, které tiše kotví na jezeře.
Duch hor a řek ve vnitřním prostoru
Prostřednictvím dveřních otvorů na stěně knihovny se čtenáři mohou dostat do různých funkčních oblastí, které obohacují vizuální zážitky čtenářů. Když vyjdete po schodech nahoru, regály vedle vás nabídnou v dostupné vzdálenosti řadu knih. Ostatní místa, kam lidé nemohli dosáhnout, jsou vyzdobena fólií s knižním vzorem. Vytvořením koncové scenérie a využitím techniky přenáší designér velkolepého ducha hor a řek do vnitřního prostoru.
Ať už jde tedy o využití technologie dlaždic k zobrazení moudrosti v čtenářské zóně, nebo zobrazení nevinného štěstí z bambusového lesu v dětské čtenářské zóně, nebo zobrazení přírodní scenérie v literární zóně, všechny mají za cíl představit dokonalý cíl pro duši s harmonickým soužitím přírodní ekologie.
Chodíte rádi do knihovny?
Zdroj: Architizer
udalosti247.cz
Právě teď
udalosti247.cz
Právě teď
chalupari-zahradkari.cz
Právě teď
chalupari-zahradkari.cz
Právě teď
udalosti247.cz
Právě teď