Jsem dlouhodobým redaktorem webu ADBZ.cz. Svoji kariéru žurnalisty jsem započal v roce 2015, a od té doby se psaní věnuji naplno. Dříve jsem působil v mnoha uznávaných médiích a sbíral zkušenosti díky spolupráci s velkými online magazíny i menšími komorními projekty. Od roku 2020 působím zde a snažím se předávat čtenářům užitečné tipy a triky především v oblastech hobby, zahradničení a domácnosti.
Rodinný dům v moderním kabátku, který si však zachovává prvky místního stavebního dědictví. Nechybí sedlová střecha ani kachlová kamna.
Dům na pomezí chráněné krajinné oblasti Český kras kladl na architekty ze Studio Circle Growth nároky na vnější prvky stavby, které musely odpovídat místním předpisům. I s tímto omezením si však dokázali hravě poradit. Vznikl tak plně funkční dům zasazený do malebné přírody, který nenarušuje urbanistický ráz této oblasti. Při stavbě bylo využito i výhod, které poskytují tradiční materiály, jako jsou hliněné omítky nebo slaměné prefabrikované panely.
Interiér spojuje moderní přístup s klasikou
Jasnou vizí bylo při výstavbě využít co nejvíce přírodních a místních materiálů. Konstrukce domu je postavena z prefabrikovaných slaměných a dřevěných panelů, které se montují přímo na místě a mají dobré izolační vlastnosti. Vnější fasáda je obložená modřínovým dřevem a opatřená bílou vápennou omítkou. Střecha je pak klasická sedlová, pokrytá zaoblenými bobrovkami.
Vnitřek domu už však skýtá otevřenější a hravější prostor, než jak je tomu u tradičních staveb tohoto typu. Celé přízemí je otevřené a hlavní dominantou domu je točité schodiště. Díky němu se i do přízemí dostává záplava světla. Dům tak působí velmi vzdušně. Díky kombinaci hliněných omítek a obkladů z borovicového dřeva si však zároveň zachovává útulnost.
Kachlová kamna zajistí vytápění celého domu
Ve druhém patře se pak nacházejí dvě protilehlé symetrické místnosti orientované na západ a východ. Zajímavě řešený je strop v místnostech, který nekopíruje tvar střechy, ale je klenutý. „Klenutý strop vznikl v důsledku potřeby upevnit krokve k sobě límcovou sponou. Místo toho, abychom to udělali s rovnými trámy, vyřízli jsme klenuté límcové spony z překližky,“ cituje autory web ArchDaily.
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Studio Circle Growth, fotograf Fredrik Frendin
Dominantou přízemí jsou kachlová kamna v zelené barvě. Jsou umístěna tak, aby rovnoměrně rozváděla teplo po celém domě. Majitelé se také mohou spolehnout na krbovou vložku, uloženou ve velké nádrži v technické místnosti. Jakmile je potřeba, ohřátá voda začne proudit rozvody do zdi opatřené hliněnou omítkou. Ta slouží jako vynikající akumulátor tepla a postupně jej uvolňuje do místnosti. I portál TZBInfo potvrzuje, že obliba krbových kamen znova narůstá, jak pro jejich funkčnost, tak estetickou stránku.
K tradičnímu interiéru také přispívá klasická terakotová podlaha, která je umístěna v kuchyni a částečně kolem krbu, i další drobné prvky v interiéru. Cekově tak vznikl dům v malebné přírodě okolí Karlštejna, který respektuje tradiční stavitelské přístupy. Pokud se vám takové domy líbí, na adbz jsme psali o podobném projektu – černě zbarvený domek Eva z přírodních materiálů je zasazen do okolní přírody tak, že byste jej snad ani nenašli.