Budova na poli obklopená přírodou měla umožnit péči o pozemek a nabídnout místo k odpočinku. Vznikl komplex s ohništěm uprostřed
Projekt v obklopení přírody nabízí svému majiteli zázemí pro rodinu i uskladnění náčiní pro zahradu. Podívejte se, jak vypadá spojení nápaditých řemeslných detailů a přírodních materiálů uprostřed bzučících lánů.
Projekt Dom Las vznikl za speciální situace. Majitel koupil pozemek, na němž stojí, už před 25 lety. Původně to bylo jen prázdné pole poblíž jeho rodného města. Za velké péče byly na sedmihektarovém poli vysázeny stromy a vymezeny pastviny. Díky pečlivému procesu na tomto prostoru vzrostl krásný les mladých borovic a bříz, který odráží původní flóru tohoto místa.
Funkce propojená s přírodou
Projekt Dom Las odráží tuto mnohaletou péči, kterou do pozemku majitel investoval. Budova díky přírodním materiálům přímo souzní se stylem regionu Kašubsko. Projekt měl být velmi minimalistický, ale zároveň splnit požadavek dvou funkcí. První funkcí mělo být zázemí pro péči o pozemek a druhou zázemí pro majitele s rodinou. Výsledkem jsou tak dvě budovy, které jsou ve vzájemném vztahu k sobě i k okolní krajině. To zdůrazňují použité materiály i detaily ve zpracování.
Tradičním středem domova je ohniště, kolem něhož se točí celý život. I tuto tradici architekti ze Studia Onu respektovali. Do srdce domu umístili krb, který je orámován průhledy do každé místnosti v blízkosti. To mnohonásobně zdůrazňuje pohled do okolní krajiny. Materiály použité pro tuto stavbu pochází přímo z místních zdrojů. Na konstrukci stavby a na nábytek bylo použito borové dřevo, které tak propojuje exteriér s interiérem. Cihly dominující celé stavbě jsou z místní cihelny. Uvnitř domu v kuchyni i koupelně byly použity keramické obklady s glazurou.
Detailní práce místních řemesel
Oblast Kašubsko, kde se projekt nachází, je známá dovednostmi místních řemeslníků. Ty jsou jedinečné především pro své detaily zakomponované do budov. Jak uvádí web ArchDaily, okenice s jemným pražcem filtrují světlo do vnitřního prostoru a poskytují tím ochranu před přírodními živly, které zde vládnou.
Fasáda domu byla svěřena do rukou místního zedníka, který rozumí ornamentům, výšivkám a bohatství textur i materiálnosti celého regionu. Díky tomu je výsledkem moderní vyjádření tradičních motivů.
Umění a tradičnost jsou hluboce spjaty i se zařízením domu Dom Las. Architekti navrhli jídelní stůl spolu s konferenčními stolky se zapojením inspirace tradičního soustružnického nábytku ze dřeva z místního regionu. Povahu celého domu pak uchovává velká tapiserie vlčích máků. Ty v okolí divoce rostou mezi stromy a pastvinami.
Architekti: | Studio Onu |
Plocha: | 100 m² |
Realizace: | 2022 |
Lokalita: | Nowa Wieś Lęborska, Polsko |
udalosti247.cz
10 h
udalosti247.cz
11 h
udalosti247.cz
11 h