Po letech práce pro korporát se Dočekalovi rozhodli splnit si svůj vlastní sen: Společný projekt spaní se včelami je propojením všeho, co milují
Včelín přestavěný na moderní ubytování v těsné blízkosti včel nabízí svým návštěvníkům netradiční zážitek. S unikátním nápadem přišli manželé Dočekalovi a splnili si tak svůj sen.
Obsah
Netradiční způsoby ubytování se v dnešní době těší stále větší oblibě. Manželé Dočekalovi se vlivem všech životních událostí rozhodli pustit společně do práce a vytvořit tak něco naprosto jedinečného. Svým hostům nabízí originální ubytování spojené s léčivým působením včel na lidský organismus. Podle informací na jejich stránkách Spaní na medu fungují celoročně a každý si tak přijde na své. Tento originální koncept nás všechny opravdu zaujal.
A tak vznikl nápad postavit včelín
Oba manželé několik let pracovali v různých mezinárodních korporacích a bydleli v hlavním městě. Toužili však po blízkosti přírody, a především klidu hor, postavili si tedy dům v Orlických horách, který jim nejprve sloužil jako víkendové útočiště. Nakonec se rozhodli bydlení v Praze definitivně opustit a do hor se přestěhovali. Po pořízení několika včelích úlů přišel pan Dočekal s nápadem postavit včelín, jehož vůni si pamatoval z dětství, když v něm s dědou jako malý spával.
Včelín jako útočiště nejen pro včely
Stavba včelína má velmi specifické vlastnosti. Od běžných staveb se díky přítomnosti včel liší především svou energií, příjemným teplem, vzduchem protkaným vůní medu, vosku a propolisu, které mají velmi pozitivní vliv na lidské zdraví. Bzučení včel navíc dokáže vytvořit velmi uklidňující prostředí, čas jako by se v jejich přítomnosti zpomalil. Pozitivními účinky včel na lidský organismus se zabývá také apiterapie, přesto je tento projekt ve světě naprosto unikátní.
Ze včelína včelí maringotka i pro lidi
Začalo to pořízením rezavého podvozku ze staré maringotky, který se stal základem pro budoucí stavbu. Sen obou manželů podílet se na společném projektu začal nabírat na obrátkách a svépomocí se pustili do výstavby. Nejprve toužili po útočišti pouze pro včely, nakonec se ale rozhodli sdílet krásu Orlických hor a pozitivní účinky těchto opylovačů i s dalšími návštěvníky a vybudovat tak unikátní glampingové ubytování.
Jak výstavba probíhala
Začali v době pandemie, kdy oběma manželům ubylo práce a děti studovaly z domu. Od rána tak mohli čas trávit na stavbě a odpoledne jim děti přišly na pomoc. Kvůli počasí však všechny práce trvaly mnohem déle, protože jim stavbu i s materiálem přikryl sníh. Přesto dělali maximum, aby bylo v dubnu, kdy začíná včelařská sezóna, vše hotovo. Díky pečlivosti a nastudování všech technických postupů se podařilo stavbu stihnout včas.
Ještě v době její realizace se manželům Dočekalovým podařilo splnit podmínky a zařadit tak své ubytování do nabídky portálu Amazing Places, od nějž obdrželi v roce 2021 i speciální cenu. Hned v první sezóně tak měli zcela vyprodáno. Uvnitř stavby se nachází plně vybavené sociální zázemí, kuchyň, jídelní stůl s výhledem do okolní krajiny nebo do proskleného úlu a prostorná manželská postel.
Ubytování lze využívat celoročně
Spaní na medu tak pomohlo splnit majitelům jejich sen nabídnout návštěvníkům unikátní zážitek. Ti mohou včelí maringotku navštívit v průběhu celého roku. Zažít pobyt ve včelíně tak mohou i alergici na včelí bodnutí, protože na zimu se včely přesouvají do jiného útočiště.
Reakce hostů již předčily očekávání manželů Dočekalových: ,, Ze zpětných vazeb, které jsme získali od našich hostů, jsme si znovu uvědomili, o jak unikátní věc se jedná. Lidé mohou dokonale splynout s přírodou na úžasném místě a ještě zdravotně benefitovat z přítomnosti včel.”
Architekti: | Tomáš a Lenka Dočekalovi |
Realizace: | 2021 |
Lokalita: | Říčky v Orlických horách |