Víte, co (ne)patří do bioodpadu? Třiďte jej správně - šetříte tak místo v popelnici i přírodu - adbz.cz
adbz.cz » PR články » Víte, co (ne)patří do bioodpadu? Třiďte jej správně – šetříte tak místo v popelnici i přírodu

Víte, co (ne)patří do bioodpadu? Třiďte jej správně – šetříte tak místo v popelnici i přírodu

S biologicky rozložitelným odpadem se dnes a denně setkává každý z nás. I ti, kteří si nepřipravují jídlo doma, přeci jen nějaký ten bioodpad vyprodukují – a zdaleka se nemusí jednat jen o odpad z potravin.

odpad kompost
Zdroj fotografie: Depositphotos

Víte, co všechno je bioodpadem, jak třídit bioodpad, a co do něj rozhodně nepatří? Pojďte se společně s námi podívat na bioodpad detailněji – ušetříte tak nejen místo v popelnici na směsný odpad (dle průzkumů tvoří bioodpad přibližně 25 % objemu našich popelnic), ale zároveň ulehčíte i skládkám či energetickému zpracování odpadu ve spalovnách. Třídit odpad má totiž větší smysl, než si mnozí z nás myslí.

Co patří do bioodpadu, a čemu se naopak vyhnout?

Kromě výše uvedených úsporných faktů můžete organický odpad využít díky kompostování například jako kvalitní zeminu, nebo humus, který vznikne na domácím kompostu. Takže co patří do bioodpadu?

Pokud se chystáte třídit bioodpad do veřejně dostupných sběrných nádob či velkoobjemových kontejnerů, vždy se řiďte instrukcemi na nádobách, příp. takovými, které poskytuje jsou platné v dané obci.

Bioodpad, který můžete nechat rozložit na kompostu se značně liší od toho, který se zpracovává v bioplynových stanicích (tam zpracovávají i bioodpad živočišného původu či například gastro odpad).

Obecně platí, že na kompost můžeme vyhodit následující bioodpad:
• veškeré zbytky jídel rostlinného původu, včetně slupek a odřezků z ovoce a zeleniny;
• sáčky od čaje či lógr z kávy i s papírovým filtrem;
• pečivo;
• skořápky od vajec;
• chlupy po vyčesání domácích mazlíčků;
• posekanou trávu, plevel, větve ze stromů a keřů;
• zvadlé květiny, zeminu z květináčů;
• popel z dřevěného uhlí
• papírové ruličky od kuchyňských utěrek či toaletního papíru či papírové kartony od vajec – jen je třeba je natrhat na menší kousky.
Co však do bioodpadu určeného ke kompostování nepatří, jsou veškeré zbytky živočišných a mléčných produktů (vč. kostí, masových ořezů, kůží atd.), zbytky tepelně upravených jídel, olej, znečištěné piliny, nedopalky cigaret, exkrementy od zvířat krmených masem, či uhynulá zvířata.
A samozřejmě veškerý odpad, který patří do třídicích nádob na jiné druhy odpadu.

Kompostovat můžete nejen na zahradě, ale i v bytě

Nyní už tedy víme, jak třídit bioodpad, respektive co vlastně biologicky rozložitelným odpadem je i není.
Kompost či domácí hnojivo (třeba skvělý žížalí čaj) si mohou vyrobit i obyvatelé bytů díky vermikompostéru – tato speciální nádoba umožňuje třídění a recyklaci bioodpadu v bytě. Stačí jej umístit na balkon či na chodbu a vhazovat do něj veškerý kompostovatelný bioodpad. A pokud máte bioodpad pouze v malém množství, můžete ho doma schraňovat například v plastových boxech či třeba v zavařovacích sklenicích, a jednou za čas jej pak odnést do hnědého kontejneru na bioodpad či na sběrný dvůr.

Třídit bioodpad není nikterak složité. Stačí jen vědět, co patří do bioodpadu, a pak už můžete jít ve šlépějích udržitelnosti.