Víte, čím se liší kamna na pelety od topení dřevem? Sepsali jsme 6 rozdílů
Automatická peletová kamna představují moderní a udržitelný způsob vytápění. Kombinují pohodlí s ekologickými a finančními výhodami. Nejsou však tolik rozšířená jako krby nebo krbová kamna na dřevo. V čem se odlišují a nabízí něco navíc?
Obsah
Pro ty, kteří hledají efektivní způsob vytápění, jsou kamna na pelety zajímavou volbou, která může pro celou domácnost přinést dlouhodobé benefity. Tím hlavním je téměř bezobslužný režim, kdy se nemusíte věnovat přikládání paliva a udržování ohně. Přečtěte si, jaké jsou další rozdíly mezi používáním kamen na pelety a na dřevo?
1. rozdíl: Palivo
Pokud máte doma krb na dřevo, bez přikládání se rozhodně neobejdete. Je jedno, zda používáte kupované dřevěné brikety nebo palivové dříví. Větší polena je nutné nasekat a ideálně si připravit i třísky pro zátop.
Dřevo musí navíc před použitím přibližně 2 roky vysychat v optimálních podmínkách. Oproti tomu dřevěné brikety mají hned z výroby optimální vlhkost a jsou připravené k okamžitému spalování, což je výhoda, která platí také pro pelety.
Pelety vyráběné z pilin mají standardizovanou velikost a pro jejich spalování jsou přímo určená automatická kamna na peletky. Tvar malých lisovaných válečků usnadňuje skladování i manipulaci. Koupit je můžete v pytlích, které obsahují 15 kilogramů paliva a lze je rovnou sypat do zásobníku kamen.
2. rozdíl: Přikládání paliva
Krbová kamna i krb na dřevo vyžadují manuální přidávání dřeva do ohniště. Rozdělání ohně a následné udržování je zcela v rukou uživatele. Aby oheň nevyhasl, je potřeba dřevo několikrát za den podle potřeby doplňovat. To, za jak dlouho dřevo v krbu vyhoří, záleží na intenzitě vytápění, výkonu kamen i typu dřeva.
Peletová kamna mají zabudovaný zásobník na pelety a automatický podavač, který zajišťuje pravidelné přidávání paliva na rošt hořáku. Uživatel se tak musí starat pouze o pravidelné doplňování zásobníku. V případě 35kilogramového zásobníku v kamnech OPOP vydrží automatické vytápění až 3 dny, během kterých se palivo samo dopravuje do ohně podle požadované teploty v místnosti. Jednodušší je také start vytápění, který za vás automaticky zařídí podpalovací patrona.
3. rozdíl: Regulace vytápění
Teplota v krbu se reguluje ovládáním přísunu vzduchu, který ovlivňuje intenzitu hoření dřeva. Regulace vyžaduje aktivní zapojení uživatele a také jistou znalost, jak klapky fungují. Teplota v místnosti se tak mění podle toho, kolik paliva máte přiloženo a jak jsou nastavené klapky vzduchu.
Automatická kamna na peletky jsou vybavené elektronickou řídicí jednotkou a odtahovým ventilátorem. Automaticky kontrolují množství přikládaných pelet a množství spalovacího vzduchu. Jakmile uživatel nastaví požadovanou teplotu na displeji, kamna se postarají o zbytek a regulují chod vytápění.
4. rozdíl: Automatizace
Kamna a krby na dřevo mají pouze manuální ovládání. Uživatel může regulovat intenzitu plamene a teplotu ručně – podle množství přiloženého paliva a otevření či zavření klapek přívodu vzduchu. Pokud není přiloženo, oheň vyhasne.
U kamen na peletky jsou možnosti automatického provozu opravdu široké. „Kromě nastavení požadované teploty máte také možnost programování a dálkového ovládání,“ vysvětluje Ing. Jana Stříteská ze společnosti OPOP. „V našich peletových kamnech najdete nastavení denního nebo týdenního vytápěcího rozvrhu a také výběr z pěti stupňů výkonu,“ dodává.
5. rozdíl: Čištění a emise
Pokud jde o údržbu, manipulace se dřevem a opakované otevírání krbových dvířek může způsobit nepořádek. Také je potřeba dávat pozor při vymetání a vynášení popela. Pokud je používané dřevo dostatečně suché a kamna kvalitní, budou emise vypouštěné do vzduchu minimální. Horší je to v případě vlhkého dříví, jehož spalování má negativní dopad na ovzduší.
Ve srovnání s tím mají dřevěné pelety tu výhodu, že mají rovnou z výroby optimální vlhkost a tím pádem vzniká při spalování jen minimální množství emisí. Navíc automatický systém spalování a vysoká účinnost kamen zaručuje ekologický provoz.
„Jednodušší je také čištění peletových kamen, protože probíhá z velké části samočinně,“ dodává Ing. Jana Stříteská z OPOP. „Během provozu dochází k automatickému čištění hořákové misky a popel se sbírá do samostatné nádobky. Navíc z pelet zůstává jen malé množství popela,“ dodává.
6. Náklady na palivo
Dřevo patří dlouhodobě k nejlevnějším palivům. Jeho cena se liší podle aktuální nabídky, druhu stromu, doby od pokácení a způsobu přípravy (kulatina, délka polen). Pokud si člověk dřevo sám naseká, nařeže a nechá náležitě proschnout, může výrazně ušetřit.
Ve srovnání s tím, je nákupní cena dřevěných pelet vyšší. Cena se odvíjí od sezónnosti i odebíraném množství. Vyšší cenu může vyvážit jednodušší manipulace a hlavně automatické přikládání, které kamna na peletky nabízí.