Elektrické vs. akumulátorové strunové sekačky: Jaké dát přednost?
Tráva roste jako z vody a vy jí začínáte mít doslova po krk? Dost možná kazí dojem z celé vaší zahrady, lemuje stromy, ploty, okrasné záhony i keře. Známe to. Nějaké to špatně přístupné místo se na zahradě najde zkrátka vždycky. Řešením je strunová sekačka. My se dnes podíváme na zoubek elektrickým a AKU vyžínačům a poradíme vám, který pohon je ideálním řešením pro vaši zahradu.
Obsah
Když seče struna aneb malý exkurz do světa vyžínačů
Strunové sekačky jsou ideální primárně na dokončovací práce a k úpravě menších ploch a míst, kam se klasickou sekačkou nedostanete. V čem vlastně tkví jejich kouzlo? Radost z čerstvě posečené trávy je k nezaplacení, ovšem pohled na místa, odkud trčí nevzhledné trsy trávy už méně. A právě v tu chvíli nastupuje na scénu strunová sekačka. Jejich obrovskou výhodou je, že jsou lehké, malé a zatraceně šikovné!
Pokud tedy hledáte pomocníka, díky kterému se zvládnete snadno a rychle zbavit trávy kolem obrubníků, stromů, nebo bazénu a zároveň si nechcete uhnat svalovou horečku, právě jste ho našli. Na rozdíl od křovinořezů mají strunové sekačky mnohem menší hmotnost, takže s nimi mohou pohodlně pracovat i ženy.
Náš tip: Strunové sekačky mívají často záběr kolem 25 cm, ale můžete se setkat i s modely s šířkou záběru kolem 35 cm. V tomto případě méně znamená více. S menším záběrem se totiž lépe dostanete mezi stromy a nehrozí, že sem tam omylem něco přeseknete.
Kabel, nebo baterie? To je oč tu běží!
Při výběru strunové sekačky je naprosto zásadní volbou typ pohonu. Na trhu se setkáte nejčastěji s elektrickým a akumulátorovým pohonem. Každý z nich má své výhody, ale i nevýhody a hodí se pro trochu jiný typ zahrady.
Elektrické strunové sekačky
Elektrické vyžínače jsou ideální na menší plochy a využijete je například na sečení trávy kolem domu nebo plotu – zkrátka všude tam, kde dosáhne přívodní kabel. Ten může být poměrně nepraktický, hrozí totiž, že se vám při sečení připlete do cesty nebo se zamotá do keřů. Pokud však máte v dosahu elektrickou zásuvku a láká vás nízká pořizovací cena, je elektrická strunová sekačka ideální volbou. Obrovskou výhodou je také nízká hmotnost a tichý chod, který oceníte především v zabydlených oblastech, takže nebudete rušit vaše sousedy hlasitým sečením.
Výhody
- Příznivá pořizovací cena
- Lehká konstrukce a nízká hmotnost
- Tichý, bezemisní chod bez zápachu
Nevýhody
- Nižší výkon
- Omezený dosah a volnost pohybu
- Přívodní kabel může při práci překážet
Náš tip: Láká vás pořízení elektrického vyžínače, ale bojíte se, že se s ním nikam nedostanete? Nezoufejte. Rádius záběru můžete snadno prodloužit například pomocí prodlužovacího kabelu.
AKU strunové sekačky – zvládnou i silnější porost
Pokud vám v cestě stojí vysoká tráva, ale nemáte poblíž zásuvku, bude pro vás ideální volbou akumulátorová strunová sekačka. Obrovskou výhodou je bezkabelový provoz, takže máte naprostou svobodu pohybu a mnohem větší komfort při práci. Jediné, co vás může zastavit je vybitý akumulátor. Proto je potřeba myslet i na jeho omezenou dobu provozu a pravidelné nabíjení. Dobu sečení však můžete snadno prodloužit díky náhradnímu akumulátoru, který je dobré mít v záloze. Ten můžete navíc v rámci AKU programu používat na různou zahradní techniku stejné značky. Stejně jako u elektrických strunovek můžete i u AKU verzí počítat s tichým a bezemisním chodem.
Výhody
- Nezávislý provoz na elektrické síti
- Naprostá volnost pohybu
- Lehká konstrukce a nízká hlučnost
- Bezemisní provoz bez zápachu
- Možnost používat jednu baterii na více přístrojů
Nevýhody
- Nutnost dobíjet akumulátor
- Omezená kapacita akumulátoru
Náš tip: Pokud se vám nechce dohledávat kompatibilní akumulátor s vámi vybraným strojem, pořiďte si AKU strunovou sekačku s baterií a nabíječkou ve společném balení. Nestane se vám, že omylem sáhnete vedle a zakoupíte špatnou baterii.