Za návštěvu u přátel si zaplatíme 20 000 Kč. Stačí zazvonit na zvonek a průšvih je na světě

Obyčejné zazvonění na přítele může skončit vysokou pokutou. Stačí, když je noc a vy si při snaze dozvonit se na svého kamaráda spletete vchod.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Neřízené zvonění na domovní zvonky bylo ještě před několika lety považované za „klukovinu“ a trochu otravný žert. Dnes se jedná o přestupek a výtržnictví. Je jedno, jestli jste si spletli vchod a hledáte svého známého cestou z hospody na špatné adrese nebo se vaše dítě se svou partou chtělo pobavit. Vytrvalé zvonění na domovní zvonky se může snadno stát přestupkem proti občanskému soužití nebo pokutovaným rušením nočního klidu.

Když vytrvalé zvonění obtěžuje

Asi se vám už někdy stalo, že jste uslyšeli domovní zvonek, ale když jste došli ke dveřím, nikdo tam nebyl. Pravděpodobně jste se stali obětí dětské hry. Dříve bylo zvonění na zvonky, popřípadě strkání sirek mezi zvonek a ochranné plexisklo vnímané jako klukovina. Dnes jej experti podle webu iDNES hodnotí přísněji. V souvislosti s lockdowny a proběhnuvším covidem popisují soudobou mládež jako divokou a bez sociálních návyků.

Ovšem horší než náhodné „útoky“ místních výrostků je cílené obtěžování. Své o tom ví žena z Ústeckého kraje, již pronásledoval bývalý partner. Ten jí mj. vytrvale zvonil na domovní zvonek. Policie muže zadržela a předala ho do vazební věznice, kde čeká na soud za trestné činy nebezpečné pronásledování a poškození cizí věci. Za přestupek proti občanskému soužití, kam zvonění na zvonky také spadá, hrozí pachateli pokuta až do výše 20 000 Kč.

Noční zvonění se nevyplácí

Bez trestu nevyváznete ani v případě, že se na někoho snažíte dozvonit v noci. Pokud je zvonek slyšet z bytu na chodbu a obtěžuje sousedy nebo pokud jste si spletli vchod či jméno a přímo obtěžujete jednoho konkrétního člověka, hrozí vám pokuta za rušení nočního klidu. První pokutu dostanete ve výši 10 000 Kč. V případě, že by se vaše jednání opakovalo, vám může policie pokutu zvýšit až na 15 000 Kč, jak uvádí web Finance.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Lidí, kteří mají nepříjemnou zkušenost s nočním zvoněním, je podstatně více než těch, které obtěžuje vytrvalé zvonění přes den. V prosinci 2023 se například cizinec dobýval do vchodu domu ve Starém Lískovci (městská část Brna), o němž se domníval, že se v něm skrývá jeho syn. Během své snahy dostat se dovnitř poničil zvonky a vzbudil většinu obyvatel nemovitosti. Výjimkou nejsou ani lidé posilnění alkoholem, kteří ztrácejí smysl pro orientaci a mnohdy zvoní v úplně špatných domech.

Probudil vás někdy zvonek uprostřed noci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články