Lidem, kteří mají na domě komín, hrozí vysoké pokuty. Mohou se vyšplhat až ke 100 000 Kč

Pokud máte komín, dejte si pozor na možnou pokutu. Inspektoři vám za jedinou chybu mohou naúčtovat až sto tisíc korun.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho lidí má sice komín, ale podceňuje jeho pravidelnou kontrolu. Tu je přitom nejvhodnější provést s příchodem jara, tedy po konci topné sezóny. Pokud se situace týká i vás, raději si rychle vyhledejte nejbližšího kominíka a požádejte ho, aby tuto část vašeho domu řádně pročistil a poskytl vám informace o tom, zda představuje nebezpečí pro okolí, či nikoli. Pokud tak neučiníte, hrozí vám dle serveru Finance pokuta až 100 000 Kč. 

Kdo má komín, měl by ho každý rok čistit 

Nevyčištěné komíny jsou častým důvodem požárů a velkých škod na obydlí či dokonce úmrtí nevinných lidí. Důvodem je přitom skutečnost, že se v nich ke konci topné sezóny často nachází mnoho sazí, které se mohou během vytápění domácnosti vznítit. Dále pak mohou být na vině i faktory, jako je nevhodná konstrukce komínu, zazděný trám v komíně a špatné spáry. Zákon proto nakazuje lidem, kteří komín mají, aby každý rok prováděli jeho revizi.

To tedy znamená, že musí zavolat kominíka, aby posoudil, zda je komín bezpečný a můžete ho používat i nadále. V takovém případě je však nutné, aby byl čistý a jeho spalinové cesty byly zcela funkční – s tím vám je oprávněná osoba taktéž schopna pomoci. Pokud však toto pravidlo porušíte a rozhodnete se riskovat nejen vytápění své domácnosti, ale také své zdraví a zdraví svého okolí, můžete schytat pokutu ve výši až 10 000 Kč. 

komín na domě iZdroj fotografie: Pexels
Za nevyčištění komínu můžete schytat nepěknou pokutu.

Nepomůže vám ani pojišťovna 

Kromě toho v případě, že by došlo k požáru právě kvůli této chybě a následným finančním ztrátám či ztrátám na životě, naprosto vše by šlo za tím, kdo ho způsobil. Ani pojišťovna vám dle serveru Novinky neposkytne žádnou finanční náhradu i přesto, že jste měli vše dostatečně pokryté. Co se pak týče právnických osob či OSVČ, ti mohou za nezajištění povinného čištění a neprovedení pravidelné kontroly dostat pokutu až do výše 100 000 Kč.

Jak často čistíte svůj komín vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články