Zrezlé hřebíky se na zahradě budou hodit. Rostliny vám za ně poděkují
adbz.cz » Hobby » Zrezlé hřebíky se na zahradě budou hodit: Rostlinám dodají potřebné živiny

Zrezlé hřebíky se na zahradě budou hodit: Rostlinám dodají potřebné živiny

Pokud se vám v kůlně povalují staré rezavé hřebíky, které se chystáte vyhodit, zadržte. Ještě vám mohou dobře posloužit při péči o vaše rostliny.

zrezle hrebiky stul
Zdroj fotografie: iStock

Zatímco tradiční zahradnické postupy často spoléhají na chemická hnojiva a pesticidy, v poslední době roste zájem o přírodní a udržitelné metody péče o zahradní rostliny. Živiny jim totiž můžete dodávat i formou přírodních hnojiv vyrobených z domácích surovin. Jednou z metod, jak rostliny podpořit v růstu, je také dodání potřebného železa díky vysloužilým rezavým hřebíkům. Jak na to?

Kouzlo rezavých hřebíků

Rezavé hřebíky jsou vynikajícím zdrojem železa. To je základní mikroživina, která hraje zásadní roli v růstu a vývoji rostlin. Pomáhá při produkci chlorofylu, jenž je zodpovědný za zelenou barvu listů a proces fotosyntézy. Zahrabáním rezavých hřebíků kolem rostlin jim poskytnete zdroj železa s pomalým uvolňováním, které mohou časem absorbovat.

Zrezlé hřebíky mohou pomoci upravit také pH vaší půdy. Většina rostlin preferuje mírně kyselé až neutrální pH pro svůj optimální růst. Pokud je vaše půda příliš alkalická, železo ve rzi může postupně snižovat pH, takže je vhodnější pro širší škálu rostlin. Navíc se jedná o levnou a ekologickou metodu bez dopadu na životní prostředí.

Vyberte hřebíky a udělejte z nich nálev

Zapátrejte tedy po hřebících v kůlně nebo garáži a použijte jen ty obyčejné železné, bez jakéhokoli povlaku. Vyhněte se hřebíkům se zinkem nebo jinými přísadami, protože mohou mít nepříznivé účinky na vaše rostliny. Pokud nenajdete žádné staré hřebíky, můžete ty nové namočit do vody, a podpořit tak proces rezivění.

zalévání záhonu
Zdroj fotografie: Freepik

Pokud z důvodu bezpečnosti nechcete hřebíky zahrabávat do půdy, můžete si s nich vyrobit železitý nálev. Dejte přibližně sedm rezavých hřebíků do větší sklenice a naplňte ji vodou. Vše nechte 3 až 7 dní stát, aby se do vody uvolnil dostatek železa. Voda změní barvu na tmavě hnědou. Tento železitý koncentrát použijte v malém množství jako zálivku, nebo ho ještě nařeďte v poměru 1 : 10 vodou. Před zálivkou nejdříve půdu kolem rostlin dostatečně provlhčete.