Zažloutlou vanu promění v jako novou: Bílý ocet rozpustí stoletou špínu už za 15 minut

Vanu je třeba udržovat hygienicky čistou. Se zažloutlým povrchem vany i odolnějším znečištěním vám pomůže obyčejný bílý ocet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se o koupelnu dobře staráte, vyhnete se nepříjemnostem, které oku nelahodí. Největším problémem je zažloutlá vana. Možná se vám už někdy stalo, že jste koupili chemický čistič v drogerii a ani ten nezabral. Nehledě na to, že odpudivě zapáchal a ohrožoval vaše zdraví. I když jsou kvalitní chemické produkty účinné, ničí glazuru vany. Nejlepší je spolehnout se na přírodní prostředky nacházející se v úplně každé domácnosti.

Ocet je univerzální pomocník

K čištění a dezinfekci koupelny je ideální povolat na pomoc obyčejný bílý ocet. Nejenže se pyšní skvělými odmašťovacími a čisticími schopnostmi, ale je cenově dostupný a k přírodě šetrný. Nejlepší bude smíchat ho s vodou, protože ho tolik nevypotřebujete a účinek bude stejný. Na zažranou špínu využijte silnou dvojku přírodních pomocníků – smíchejte ocet s jedlou sodou. Tato kombinace si poradí i s nejhoršími usazeninami a vodním kamenem.

kuchyňský ocet iZdroj fotografie: Freepik

Vana bude po vyčištění octem jako nová

V koupelně se vyskytuje vlhkost, která je semeništěm plísní, bakterií a zápachu. Nenechte nic náhodě a ošetřete vanu bílým octem. Případně si sami vytvořte čisticí prostředek z octa a jedlé sody, díky němuž zbavíte vanu i odolného znečištění.

  • Do rozprašovače nalijte bílý ocet a nastříkejte ho na postižená místa na vaně.
  • Nechte ho působit alespoň 15 minut a poté důkladně setřete.
  • Odolnější skvrny pomažte pastou z octa a jedlé sody.
  • Kartáčkem na zuby vše důkladně vydrhněte a zbytky hmoty pečlivě setřete.

Výsledek bude famózní, odstraníte všechny nevzhledné skvrny a vanu zbavíte zápachu i mikrobů.

Octem vyčistíte podlahy, spáry i toaletu

Když si smícháte ocet s vodou nebo ocet s jedlou sodou, zbavíte se bakterií, plísně a nečistot i na jiných místech v koupelně. Začněte s drhnutím vodovodních baterií, sprchových hlavic a stěn sprchy. Poté se přesuňte na toaletu a úklid zakončete důkladným umytím podlahy. Jen mějte na paměti, že byste octem neměli omývat dřevěné a kamenné podlahy a zrcadla. Povrch byste mohli nenávratně poškodit.

A jak čistíte vanu vy?

Zdroj: Sanctuary
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Hajdová

Zobrazit další články