Chodíte na procházky do lesa? Pak zřejmě budete muset zaplatit 38 000 Kč jako „vstupné“. Kdo odmítne, ten bude mít zákaz

Novela zákona umožňuje vlastníkům lesa zřizovat obory, což by mohlo vést k situaci, kdy za vstup do lesa budete nuceni zaplatit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Češi procházky po krajině milují. Jsme národem turistů a tomuto koníčku je naše domovina velmi dobře přizpůsobena. Obrovské množství značených stezek nabízí nespočet příležitostí pro dobrodružství. S volným průchodem po krajině – zejména po lesích – by však měl být utrum.

Je konec procházkám po lese?

Napříč českými lesy vede nespočet značených tras. Modrá, zelená, červená – najdete mnoho a mnoho cest, na kterých nezabloudíte. Procházky českou krajinou počítají s průchodem lesem. A tomu by měl být konec, píše web Ekolist.

Stát se rozhodl přijmout tzv. novelu zákona o myslivosti. Na první pohled by se mohlo zdát, že se taková věc pěších túr po krajině nedotkne nebo se jich dotkne jen okrajově. Opak ale může být pravdou.

Veřejnosti vstup zakázán

Novela zákona umožní majitelům lesů zřizovat obory. To není nic nového, děje se to i nyní. Nicméně do této chvíle, pokud chtěl majitel lesa zřídit oboru, musel podstoupit náročné řízení a na jeho konci si často vyslechl negativní stanovisko.

Tohle ale nyní odpadne. Vlastník mající alespoň 50 hektarů lesa si bude moci podle webu ePřehledně zřídit oboru mnohem snadněji. A to znamená jediné: zákaz vstupu veřejnosti. Za vstup do lesa bychom pak mohli zaplatit až 38 000 Kč.

Lidé se bouří

S novelou zákona mnoho lidí nesouhlasí. Bouří se proti takovému rozhodnutí a nelíbí se jim, že by jim někdo mohl zakázat procházku lesem. Podle webu Mix24 může nastat situace, kdy si majitel lesa usmyslí postavit oboru jen proto, aby mohl vybírat poplatky.

Žena v lese iZdroj fotografie: PxHere

„Je to nesmysl,“ rozčiluje se Zdeněk K. z Českého Krumlova. „S manželkou léta chodíme na pěší túry a nikdy se nám nestalo, aby po nás někdo žádal peníze za procházku po lese. Kdo tohle vymyslel, ten to nemohl mít v hlavě v pořádku,“ zlobí se.

Mohou nastat problémy

Odborníci se bojí vzniku naprosto bizarních situací, kdy se například vydáte na nějakou túru a v jejím průběhu budete nuceni zaplatit jakési „mýto“ za průchod lesa, abyste mohli ve své cestě pokračovat. Proti novele zákona zbrojí také Český svaz, který bije na poplach a varuje před problémem, kdy lidé ztratí přístup k velké části přírody.

Souhlasíte se zavedením poplatků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články