V žádném případě nevyhazujte staré časopisy a plakáty. Dá se na nich vydělat přes 10 000 Kč

Na první pohled obyčejný starý časopis nebo třeba plakát může do vaší peněženky přihrát klidně i několik tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Rohini / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Objevit na půdě nebo v rohu garáže krabici plnou starých časopisů může být hotová výhra. Čas od času asi každý z nás natrefí na věci, které se už dávno nepoužívají a akorát zabírají místo. Právě takové harampádí nám ale může vynést pěkné peníze – třeba staré časopisy nebo plakáty.

O staré časopisy je zájem

Kdo z nás si někdy nekoupil nějaký časopis. Sbírali jsme je jako malé děti, dokonce jsme se často předháněli v tom, kdo bude mít největší a nejrozsáhlejší sbírku. Postupem času jsme se mnohdy sbírek čítajících desítky nebo klidně i stovky kusů bezmyšlenkovitě zbavili, protože jen zabíraly místo a už to stejně nikdo nečetl. Na staré časopisy tak jen sedal prach.

Jiní pak třeba vyklízeli půdu po babičce a našli v ní krabice ukrývající časopisy starého data. Při pohledu na vybledlé obálky, zažloutlé stránky a dávno nepoužívaný font písma nejednoho z nás napadlo, že takový nález vlastně nemá žádnou hodnotu. A tak jsme se časopisů starých klidně i několik desítek let jednoduše zbavili a vyhodili je do popelnice.

Někteří je sbírají, jiní prodávají

Najdou se mezi námi i tací, kteří dokáží ocenit kouzlo a hodnotu starých časopisů nebo plakátů. Tito lidé pak cíleně sbírají výtisky starého data. Jedním z ukázkových příkladů je Karel Hoder z Letovic na Blanensku, jehož sbírka filmových plakátů čítá něco kolem tisícovky kusů.

iZdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz

Pan Karel rozhodně nebude jediným sběratelem. Najde se jich u nás mnohem více. Nadšenci poté sledují nejrůznější aukce nebo se porozhlíží po bazarech, kde lidé nejevící zájem o tento typ předmětů dané kousky nabízí k prodeji. Možná vás to překvapí, ale za některé staré časopisy nebo plakáty můžete dostat třeba i 10 000 Kč a klidně i více.

Nejen staré časopisy neztrácí hodnotu

Nejsou to ale jen staré časopisy nebo třeba plakáty, které s postupem času neztrácí na své ceně. Staré věci jsou v kurzu, proto si dávejte pozor, jaké poklady se kolikrát rozhodnete vyhodit. Asi největší poptávka je po hračkách. Třeba takové stavebnice se dneska prodávají za mnohdy dechberoucí částky.

Zájem je mimo jiné také o staré šperky, elektroniku nebo starožitný nábytek. Gauče nebo konferenční stolky po babičce proto bezmyšlenkovitě nelikvidujte, možná mají nemalou hodnotu.

Nemáte doma sbírku starých časopisů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články