Za rakovinu ovocných stromů mohou samotní zahrádkáři i počasí. Důležité je včas správně zasáhnout

Stromy musí bojovat s nespočtem nemocí a infekcí. Je to stejné jako u lidí. Jen stromy mají mnohem větší šanci na vyléčení a rakovina je často jen dočasnou komplikací.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rakovina stromů je závažný problém, který vyžaduje okamžité řešení. Houba zvana Nectria galligena hubí až deset procent mladých stromků. Vnikne do čerstvé ranky a rychle se rozšiřuje. Záleží na tom, o jaký typ rakoviny jde. Některé jsou velice agresivní a nekontrolovatelně rostou, hlízovité druhy nejsou pro stromy nebezpečné a sám strom si s nimi poradí. Vždy je ale třeba pravidelné kontroly a rychlého zásahu.

Rychlý zásah je při léčbě klíčový

Jedním z hlavních rysů rakoviny stromů je jeho vysychání způsobené napadením „cévního systému stromu“. Není třeba brát do ruky sekeru a kácet jako smyslů zbavený. Hned po sklizni se místa, kde rakovina bují, vyříznou, vydlabou nebo vyfrézují až na zdravé dřevo. Musí se odstranit i hlízovitá místa a zasažené výhonky. Osekané části se nehodí pro kompost, jsou na podpal. Otevřené rány potřebují zacelit a přetřít sadařským balzámem.

Speciální péče pro ohrožený druh

Rakovina napadá především ovocné stromy a nejrizikovější skupinou jsou jabloně a hrušně. V českých sadech vládnou a bohužel jsou pro rakovinové bujení největším lákadlem. Nejúčinnější je ochrana ve formě postřiku, která probíhá ve třech fázích. První je hned po sklizni, druhá zhruba v polovině opadu listí a třetí na jeho samém konci. Takto ošetřený strom by měl rakovině následující rok úspěšně vzdorovat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Stromy nesnáší změny počasí

Rakovina stromů je vlastně houba a deštivé dny a vlhké prostředí jí svědčí. Kolísavé počasí na samém konci zimy, kdy teploty stoupají a klesají a prosluněné dny střídají rána s přízemními mrazíky, ostrým větrem a nárazovými přeháňkami, je to nejhorší, co může stromy potkat. Na jedné straně je dostatečná hydratace půdy i stromů důležitá, na druhé každý déšť na přelomu zimy a jara znamená větší riziko rakoviny.

iZdroj fotografie: Unsplash

Úporná snaha není vždy to nejlepší

Někteří zahrádkáři a pěstitelé se ženou jen za přebytky a nezajímá je skutečný stav stromů. Neznalost míry je to nejhloupější, co může člověk své zahradě provést. Přílišné používání dusíkatých hnojiv uměle vyvolá rychlejší růst i plození, ale výhonky nemají čas na vývoj a stávají se živnou půdou pro různé infekce. Záchrana napadených stromů je náročná na čas i peníze a výsledek nemusí být stoprocentní.

Zdroj: UtahState University

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články