Ještě to stihnete: Pro bohatou letní úrodu nezapomeňte na výsev zeleniny
V dubnu se můžete pustit do výsevu mnoha druhů zeleniny. Všechny spojuje nenáročnost na pěstování a vysoký obsah nejrůznějších vitaminů.
Obsah
Jaro je již v plném proudu a to znamená, že nastává čas pro výsev vybraných zeleninových druhů rostlin. Nezahálejte tedy a pusťte se do práce. V opačném případě se totiž připravíte o významný zdroj vitamínů a minerálních látek, které se nachází v plodech listech, nebo jiných rostlinných orgánech.
Zdraví skryté v chutných listech
Plný vitamínů a dalších látek příznivých pro lidský organismus je např. špenát. Jeho osivo vysévejte přímo na záhon do konce dubna. Sklizeň pak bude probíhat během měsíce srpna. Pokud zapomenete, tak si nemusíte zoufat. Tuto zeleninu lze vyset i v září. Na její listy si ovšem počkáte až do příštího jara.
Dalším listovým zeleninovým druhem je kadeřávek. Ten můžete znát tak pod jménem „kale“, které je převzato z angličtiny. Obsahuje velké množství vitamínu A a C a hodí se snad do všech salátů. Pěstovaným rostlinkám dopřejte dostatek slunečních paprsků (případně umělého světla). Sklizeň přijde přibližně za 14 týdnů od výsevu.
Zelenina s velkými, šťavnatými plody
Obvyklým termínem pro výsev rajčat je sice polovina března, ale ani začátkem dubna nic nepokazíte. Při jejich pěstování mějte ovšem na paměti, že vyžadují propustnou půdu a v domácím prostředí potřebují setrvat alespoň dva měsíce, tedy do pominutí jarních mrazíků. Zralých plodů se pak dočkáte za dalších osm týdnů.
Obdobně jsou na tom také papriky. Abyste si mohly vychutnat jejich šťavnaté, a hlavně zdravé, bobule nejrůznějších tvarů a barev, tak jim musíte dopřát dostatečně dlouhý pobyt ve vašem obydlí a pak provést výsadbu na venkovní záhon. Během té nezapomeňte na dávku kompostu nebo hnoje.
Pozor na jarní mrazíky
Semena kukuřice běžně neklíčí v teplotách pod 10 °C. Venkovní výsev je tedy vhodný až po jarních mrazících. V dubnu si je ovšem můžete předpěstovat doma nebo ve skleníku. V tomto případě ale musíte provést výsadbu na záhon dříve, než uplyne doba čtyř týdnů. Jinak dojde k poškození kořenů.
Popřemýšlejte o přesném termínu
V dubnu se můžete pustit i do výsevu brokolice. Při něm musíte ovšem zohlednit dvě věci:
- Do sklizně uplyne přibližně 70-90 dnů.
- Sklízet byste měli nejpozději v průběhu června (v létě dochází k vybíhání do květu).
Výsev ve čtvrtém měsíci roku je vhodný také pro kořenovou zeleninu. Příkladem je červená řepa. Semena vysévejte na husto a po dosáhnutí výšky sazenic cca deset centimetrů je přepíchněte. Rostlinky vám porostou 40 až 80 dní, než se dočkáte jejich lahodných bulev.
Je to snadné jako facka
Cibule patří mezi ty druhy zeleniny, které jsou naprosto nenáročné na okolní prostředí. Pěstovat ji můžete jak doma, tak i ve skleníku nebo na venkovním záhonu. Při posledním způsobu zvolte:
- termín od konce března do konce dubna,
- osluněné a výhřevné půdy,
- spon 25 x 10 centimetrů.
Ať už se jedná o hrášek dřeňový neb cukrový, tak platí, že mají nízké nároky na prostředí a výborně snáší nepříznivé vlivy počasí. Neublíží jim dokonce ani jarní mrazíky. Vysévat je tedy můžete přímo na záhon a nebo do nádob umístěných např. na terase.
Jaké další druhy zeleniny vysévané v dubnu znáte?