Chuť vypěstovaného hrášku nejvíc ovlivní roztok, ve kterém ho necháváte klíčit. Dopřejte si jen ty nejsladší lusky
Hrách patří mezi oblíbené a nenáročné luskoviny. Jeho sladkých semen se můžete dočkat i vy, pokud se budete držet několika zásad výsevu.
Obsah
Hrách patří mezi oblíbené užitkové rostliny, jelikož plodí velice chutné a zdravé lusky plné sladkých semen. Výsev tohoto druhu zeleniny je možno provádět již od poloviny března, protože výborně snáší mrazy. Úkon lze – díky rychlému růstu rostlin – provádět až do poloviny července. Sklizně lusků se pak při správné péči dočkáte za tři měsíce od vložení osiva do půdy.
Nejlepší odrůdy hrachu pro výsev
Ještě před samotným výsevem si musíte vybrat odrůdu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Mezi ty oblíbené a osvědčené např. patří:
- Oskar (raný hrách s porostem o výšce šedesát až osmdesát centimetrů a velkými zrny)
- Junos (jeho lusk je velice dlouhý a prohnutý)
- Havel (se zrny vysoké kvality a vynikající chuti)
- Radim (pozdní odrůda s ostře zakončeným luskem)
- Dalila (jeho porost je robustní a kompaktní)
Záhon je nutné důkladně prokypřit
Když máte vybráno, je na čase připravit si záhon. Luskoviny odborníci zařadili mezi plodiny třetí trati, což znamená, že se jim daří v neutrálních až mírně zásaditých půdách chudších na živiny. Jejich vhodnými předplodinami jsou tedy cibuloviny, mrkev a další kořenová zelenina. Při výběru stanoviště dále mějte na paměti to, že hrách se nesnese ve společné kultuře s bramborami, cibulí či rajčaty. Záhon dobře prokypřete. Půdní struktura má totiž velký vliv na vývoj kořenového systému a jeho zakotvení v prostoru.
Hrách před výsevem namočte
Semena hrachu je nejprve třeba namočit ve vodě a nechat je nabobtnat, čímž usnadníte klíčení. Čirou tekutinu můžete nahradit bylinkovým nálevem, který má údajně příznivý vliv na budoucí růst rostlin. Tímto ovšem příprava osiva nekončí. Pro jistotu ho nasypte i do slabšího solného roztoku. Kousky, které během okamžiku vyplavou na povrch, poté odstraňte, jelikož jsou napadeny žravými škůdci.
Poté můžete přikročit k jejich vysetí. Vzdálenost mezi řádky dodržte přibližně patnáct centimetrů, mezi rostlinami pak pět centimetrů. Na naměřených místech vytvořte mělké důlky, do kterých po jednom či po dvou vložte semena. Poté proveďte vydatnou zálivku. První klíčky se objeví cca za čtrnáct dní. Po týdnu k mladým rostlinkám přidejte vhodnou oporu.
Sladká chuť po dlouhou dobu
Velice výhodný je takzvaný postupný výsev s odstupem asi deseti dnů. Toto opatření vám přinese dlouhotrvající sklizeň a možnost vychutnat si hrášek přes celé léto. Tuto metodu pěstování ovšem provádějte jen s odrůdou, kterou již máte vyzkoušenou a znáte vše, co potřebuje ke správnému růstu a vývoji. Pokud rádi experimentujete, můžete vyzkoušet vysetí hrachu s různou vegetační dobou.
Kterou odrůdu hrášku máte nejradši?