Důmyslná vychytávka chytrých lidí: Dejte do mrazáku láhve s vodou
adbz.cz » Hobby » Láhev s vodou v mrazáku zajistí úsporu na elektřině a pomůže při „horších časech“

Láhev s vodou v mrazáku zajistí úsporu na elektřině a pomůže při „horších časech“

Nejen v době, kdy ceny elektrické energie vystřelily do závratných výšin, oceníte banální trik. Může být velmi užitečný při nenadálé odstávce vody i při výpadku elektřiny.

Jak ušetřit pomocí láhve s vodou
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Pokud míváte poloprázdný mrazák, kde se krčí jen několik pytlíků se zeleninou, masem a zmrzlina, zbystřete. Můžete ušetřit a současně být připraveni na neočekávané situace. Stačí, když do prázdných šuplíků uložíte plastové láhve, krabice od mléka, případně zip sáčky naplněné vodou. Jde o šikovnou a užitečnou vychytávku. Ale předtím, než do nádob kohoutkovou vodu nalijete, nezapomeňte je nejdřív pořádně vymýt.

Poloprázdný mrazák více spotřebuje

V době, kdy navzdory zastropování lámou ceny elektřiny rekordy, je důležité, aby jeden z největších žroutů energií v domácnosti pracoval efektivně. Existuje přímá úměra mezi spotřebou a naplněností mrazáku. Přestože to může znít paradoxně, tak čím méně potravin v něm uchováváte, tím více „žere“ elektřinu. Je proto klíčové, pokud nechcete zbytečně platit vysoké účty, abyste se snažili šuplíky v mrazáku naplnit až po okraj.

Princip hospodárného provozu je přitom velmi banální. Pokaždé, když otevřete dvířka mrazáku, umožníte, aby do něj proudil teplý vzduch z místnosti. Když je poloprázdný, dostane se ho do mrazáku víc. Spotřebič pak musí začít pracovat na plné obrátky, aby teplotu vyrovnal. Elektroměr se začne překotně točit a účet za elektřinu děsivě naskakuje. Když je mrazák plný, proces opětovného ochlazení vnitřního prostředí trvá podstatně kratší dobu.

Při odstávce vody se budou hodit

Volný prostor v mrazáku je tedy vhodné vyplnit třeba právě láhvemi s vodou. Praktickou výhodou, vyjma úspornějšího provozu, je také to, že při výpadku proudu se potraviny v mrazáku tak rychle nerozmrazí a nezkazí. Navíc v horkých letních dnech jistě oceníte jakékoli ochlazení organismu, takže se led do drinku bude hodit. Zmrzlou láhev s vodou si můžete vzít na pláž a oceníte, jak dlouho vydrží studená.

Láhve s vodou
Zdroj fotografie: Depositphotos

Uložení zmražené vody má ještě další praktické využití. Můžete ji totiž použít jako nouzovou zásobu, když nenadále dojde na odstávku vody. Nemusíte pak kvůli několika litrům, které potřebujete na vaření, vyrazit do ulic s kbelíkem hledat přistavenou cisternu. Jednoduše rozmrazíte láhev z mrazáku. Naplnit mrazák, aby neměl příliš vysokou spotřebu, lze také zmuchlanými novinami. Ty ale později nijak prakticky nevyužijete.