Venčíte psa mimo svojí zahradu? Riskujete tím pokutu 30 000 Kč. Policii výmluvy zajímat nebudou

Pokud máte psa, rozhodně nezapomínejte na toto důležité pravidlo. Většina páníčků zapomíná, a strážníci proto začínají rozdávat velké pokuty.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mít psa je skvělé, ovšem mnozí si neuvědomují, že je třeba v takovém případě dbát různých vyhlášek a nařízení, které jsou s jeho vlastnictvím spojeny. Za jejich porušení si pak dle serveru iDnes mohou strážníci říct klidně až 30 000 Kč, přičemž pokud by zvíře někoho v důsledku vašeho zanedbání pokousalo nebo mu způsobilo újmu, budete muset platit ještě více. Ještě než tedy půjdete na procházku, ujistěte se, co můžete a co ne. 

Pes by měl být raději na vodítku 

Mnoho měst v České republice nařizuje pejskařům dodržovat několik určitých pravidel, a to pod podmínkou vysokých pokut. Skutečnost se týká především volného pohybu zvířete po okolí, které je často výrazně omezeno. Pes by proto měl být naprosto vždy na vodítku, což také nařizuje oficiální vyhláška – můžete se však podívat, zda se ve vašem městě nenachází oblasti, kde je jeho puštění povoleno a nic hrozného vám za něj nehrozí. 

Na pozoru byste pak měli být dle serveru města Rokycany zejména při pohybu v lese. Pokud by totiž probíhala honitba, myslivec má právo vašeho mazlíčka zastřelit (samozřejmě za splnění určitých podmínek). Nebezpečí hrozí také v případě, že by zvíře vniklo na silnici, kde může zavinit vážnou dopravní nehodu. Ať už to byla vina řidiče či psa, veškerá zodpovědnost a nařízení zaplatit škody půjde za majitelem psa. 

iZa puštění psa tam, kde nemáte, schytáte pokutu 30 000 Kč.

Volné pobíhání psů je navíc možné pouze pod neustálým dohledem jeho majitele nebo osoby, která ho doprovází. Za nedodržení jakýchkoli povinností uložených vyhláškou je pak možné danému člověku udělit na místě pokutu do 5 000 Kč a ve správním řízení pak až 30 000 Kč. Pokud tedy bez starostí chcete nechat vašeho psa „navolno“ a máte vlastní zahradu, je to ta nejlepší volba. Na webu adbz jsme také psali, proč pes nechce ležet ve svém pelíšku

Jak často pouštíte psa z vodítka vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články