Chcete, aby váš vánoční kaktus opakovaně kvetl? Nezanedbávejte ho ani teď a dodejte mu energii pomocí účinného životabudiče
Přiveďte i vy svůj vánoční kaktus k opakovanému kvetení. Pomůže vám s tím několik druhů domácích hnojiv, která jsou levná a naprosto jednoduchá na přípravu.
Obsah
Jestliže hledáte pokojovou rostlinu, která váš interiér prozáří okouzlujícími květy i v zimním období, vánoční kaktus (Schlumbergera trunctata) je to pravé. Pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky, kde žije v korunách tropických dřevin. Typické jsou pro něj květy bílé, růžové či červené barvy a tmavě zelené, zubaté a kožovité listy. Mezi pozitivní vlastnosti této pokojové rostliny patří také naprostá nenáročnost na pěstování.
Jak se starat o vánoční kaktus
A jak o vánoční kaktus tedy pečovat, aby se těšil zdraví a každoročně kvetl? Stačí, když se budete držet těchto několika jednoduchých zásad.
- Vyberte pro něj světlé až polostinné místo bez přímých slunečních paprsků.
- Ve vegetačním období udržujte teplotu na úrovni té pokojové, v zimě pak 12–15 °C.
- Provádějte vydatnou a pravidelnou zálivku (po odkvětu ji ovšem zmírněte).
- Po opadnutí květů každoročně přesazujte.
- Vyberte propustný substrát.
- Po nasazení poupat rostlinu nepřemísťujte. Mohlo by dojít k jejich opadu.
Pro správné a bohaté kvetení vánočního kaktusu je dále velice důležitá aplikace vhodných hnojiv či jiných životabudičů. Skvělých výsledků se dočkáte např. s aktivním uhlím. Vezměte 1–2 tablety (podle velikosti květináče) a rozdrťte je. Poté z pěstební nádoby odeberte svrchní vrstvu substrátu a smíchejte ji s uhelným práškem. Směs poté vraťte zpátky k rostlině.
Hnojení aspirinem pomůže i vánočnímu kaktusu
Energii pro nasazení květů a jejich uživení dodá kaktusu také aspirin. Počínejte si následovně:
- Léčivo zalijte 1 litrem odstáté nebo převařené vody.
- Nechte ho rozpustit a zamíchejte.
- Proveďte zálivku.
- Alespoň 2x opakujte (vždy po vyschnutí substrátu).
Vyzkoušet můžete také hnojivo z dřevěného popela, které je zdrojem mnoha minerálních látek podporujících tvorbu květů a růst. Jedná se např. o draslík, fosfor, hořčík a vápník. Jednu polévkovou lžíci popela rozmíchejte v 1 litru dešťové, odstáté či převařené vody. Poté nechte alespoň 3 hodiny odstát. Získaný roztok používejte jakožto zálivku dle potřeby.
Hnojení banánovými slupkami
Životabudič lze vyrobit také z banánových slupek, které jsou plné dusíku. Využít je můžete hned 3 způsoby.
- Slupku nasekejte na přibližně 1×1 centimetr velké čtverečky a zahrabte do substrátu (5–7 kousků na menší květináče a 12 na větší) .
- Slupku nakrájejte a zalijte 300 mililitry vody. Na 3–4 dny dejte do lednice macerovat. Roztok zřeďte čistou vodou v poměru 1:5 a zalijte jím rostliny.
- Slupky usušte a rozemelte je, či nadrťte. Jednu lžičku prášku pak zamíchejte do substrátu, nebo ji přidejte do 5 litrů vody a použijte jako zálivku.
Jaká další domácí hnojiva znáte?