Vánoční hvězda vám může vykvést opakovaně každý rok | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak přimět vánoční hvězdu, aby napřesrok o Vánocích opět vykvetla. Důležité je správné ostříhání

Jak přimět vánoční hvězdu, aby napřesrok o Vánocích opět vykvetla. Důležité je správné ostříhání

Novou vánoční hvězdu nemusíte v zahrádkářství kupovat každý rok. S trochou péče a při dodržení těchto rad můžete mít tuto květinu vykvetlou na Vánoce opakovaně.

hvezda vanoci
Zdroj fotografie: Depositphotos

Po svátcích se listy vánoční hvězdy postupně scvrkávají, odpadají její kouzlo kvůli tomu rychle upadá. Při správné péči ale může tato rostlina znovu rozkvést na příští vánoční svátky a prozářit tak vaše bydlení opakovaně. Stačí se řídit následujícími tipy a krásné květy můžete mít každý rok.

Vánoční hvězdu je potřeba ostříhat

Jakmile listy květu odpadnou, seřízněte rostlinu tak, aby stonek byl asi patnáct centimetrů vysoký. Na každém stonku ponechejte jeden až tři listy, abyste podpořili růst nových listů. Navíc, pokud neostříháte všechny listy, zůstane vánoční hvězda alespoň trochu reprezentativní. Důležité je také rostlinu každé dva týdny přihnojit, aby mohly vyrůst nové výhonky. Jakmile se objeví, přidejte ještě univerzální hnojivo na pokojové rostliny. 

vanocni hvezda
Zdroj fotografie: Depositphotos

Po Vánocích nechte rostlinu v původním květináči a přesazování nechte až na teplejší měsíce. Změna květináče v zimních měsících by mohlo způsobit uvadnutí. Doporučujeme přesazovat v průběhu června a hned poté vánoční hvězdu opět sestřihnout na patnáct centimetrů. Rostlinu byste měli přesadit do většího květináče s propustnou zeminou a pořádně prolít vodou. 

Přes léto mějte vánoční hvězdu venku 

Přestože je vánoční hvězda pokojová rostlina, přes léto je lepší mít ji venku. Teploty jsou v letních měsících vysoko a přímé slunce ji jen prospěje. Během celého léta pak rostlinu zaštipujte, abyste podpořili boční kvetení. V opačném případě bude rostlina zbytečně vysoká a nebude při květu zakrývat celý květináč. Poslední úprava následuje v průběhu září, kdy bude mít rostlina převážně zelené listy. 

vanocni hvezda kvet
Zdroj fotografie: Depositphotos

V toto období přesuňte rostlinu do teplého a tmavého prostředí. Vánoční hvězdy jsou rostliny, které mají rády kratší dny a delší tmu, aby spustily růst nových listů. Je dobré dopřát rostlině alespoň patnáct hodin úplné tmy. Nebojte se ji schovat například do skříně. Rostlině úplně postačí 10 hodin nepřímého denního světla. V tomto období snižte množství hnojiva a během listopadu byste měli mít barevné listy. Poté už o rostlinu pečujte jako každý rok v zimních měsících. 

Jaké triky k udržení vánoční hvězdy používáte vy? 

Zdroj: Masterclass