V čem spočívá tajemství bohaté úrody zelí? Klíčem je správné načasování, díky němuž bude sklizeň několikrát do roka
Zelí je skvělým zdrojem mnoha vitamínů a právem se řadí mezi jednu z nejzdravějších potravin. Chystáte-li se na pěstování zelí, může se vám hodit několik tipů.
Obsah
Zelí je brukvovitá zelenina, která se pěstuje již přes čtyři tisíce let. Může se konzumovat v různých podobách, nejzdravější je ale nakládané kyselé zelí, které se bez přehánění dá považovat za superpotravinu. Pokud si chcete vypěstovat svoje vlastní zásoby zelí, řiďte se několika pravidly. Správný postup vám zaručí větší výnos a lepší chuť vypěstovaného zelí.
Dobře vybírejte odrůdu i sazenice
Ujasněte si, pro jaké účely chcete zelí pěstovat. Například rané odrůdy jsou jemné a šťavnaté, vhodné k okamžité spotřebě, a nelze je dlouho skladovat. Střední odrůdy se používají jak čerstvé, tak i ke kvašení, a pozdní odrůdy jsou vhodné pro zimní skladování a kvašení. Pokud budete nakupovat sazenice, dejte si pozor, aby netrpěly některou ze skleníkových chorob a byly v dobré kondici.
Připravte si vhodnou půdu
Není vhodné sazenice vkládat do obyčejné, nepřipravené půdy, kterou máte na zahradě. Samozřejmě si můžete koupit hotovou půdní směs, ale mnohem lepších výsledků můžete dosáhnout i sami. Za tímto účelem smíchejte půdu a písek ve stejném poměru, přidejte trochu popela a vše dezinfikujte vroucí vodou. Živiny můžete dodat i hnojem nebo kupovaným hnojivem.
Dezinfekce zelných semen před setím
Je velmi důležité řádně připravit výsadbový materiál, pokud to neprovede výrobce. Dovážená semena jsou obvykle připravena k setí, zbytek by měl být dezinfikován v roztoku manganu nebo prohřátý v troubě. Taková semena již nelze skladovat a musí být ihned zaseta. Namočená a nejlépe již vyklíčená semena klíčí rychleji a lépe rostou. Namočte je na 17-19 hodin, jednou za tři až čtyři hodiny vyměňte vodu. Potom semena usušte a sejte.
Důležité je i správné načasování sadby
Rané sazenice zelí lze zasadit do země koncem dubna, takže semena by měla být případně zaseta na začátku března. Sazenice středních odrůd se dávají do záhonu v polovině května a koncem i začátkem června. Zelí je velkým lákadlem pro celou řadu škůdců, je tedy vhodné věnovat pozornost zakrytí čerstvě zasazených rostlin například netkanou textilií. Zelí dobře snáší i nízké teploty, daří se mu tedy téměř ve všech oblastech.