Metoda ručního pletení bez jehly. Podrobný návod pro vás zde
adbz.cz » Hobby » Ušetřit za zimní oblečení lze vlastní výrobou. Metoda ručního pletení bez použití jakékoli jehly

Ušetřit za zimní oblečení lze vlastní výrobou. Metoda ručního pletení bez použití jakékoli jehly

Nemusíte nutně utrácet za vlněné doplňky, aby vám bylo po celou zimu příjemně teplo. Sami si je zvládnete vyrobit i bez použití jehlic.

pleteni
Zdroj fotografie: pounce of catlets/ Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0

Abyste se i v chladném počasí venku cítili příjemně a na procházce jste nepromrzli, jsou vlněné doplňky naprostou nezbytností. Někteří si vystačí jen se šálou, rukavicemi nebo čepicí, jiní bez celého kompletu do března nevytáhnou paty z domu. Pokud i vy patříte mezi milovníky těchto doplňků, pak byste si měli vyzkoušet vyrobit vlastní výrobky různých tvarů a velikostí. Nejjednodušší je podle webu PrimaNápady začít s šálou, kde si vystačíte jen s vlastními prsty a maximálně nůžkami.

Naučte se plést

Tato metoda je skvělá pro pokročilé, kteří touží po změně, ale i pro začátečníky, kteří klubko vlny drží v ruce úplně poprvé. Nepotřebujete k tomu totiž žádné speciální pomůcky kromě nůžek. A když vás tato technika začne bavit, můžete se postupně propracovat i ke složitějším vzorům a výrobkům, jako žena, která si upletla výplň do plotu, o níž jsme psali už dříve na adbz.

Jak postupovat při pletení prsty

V tomto případě vám jedna ruka poslouží jako tkalcovský stav a druhou budete pracovat s vlněnou přízí. Nejprve jeden její konec uchopte mezi palcem a ukazováčkem tak, abyste měli všechny prsty neustále natažené a dlaň byla otevřená směrem k vám. Protáhněte přízi za ukazováčkem a pokračujte před prostředníčkem, dále za prsteníčkem, až se dostanete na konec ruky k malíčku.

Ten obtočte a pokračujte směrem k palci v opačném směru. V této řadě přízí obtočíte prsteníček zepředu, prostředníček vzadu, ukazováček zepředu opět obtočte a obě řady zopakujte. Poté, co podruhé obtočíte ukazováček, nechte přízi ležet a věnujte pozornost jednotlivým okům, která vám tímto na prstech vznikla. Na každém prstě byste měli mít přesně dvě oka.

pletení
Zdroj fotografie: Freepik
Pletení bez jehlic je snadné – potřebovat budete jen vlněnou přízi a vlastní prsty.

Přetahování ok

Palcem neustále přidržujte konec příze, aby se vám nerozjela a začněte s přetahováním. Jednoduše spodní oko na ukazováčku přetáhněte přes prst dozadu a pokračujte i se zbylými prsty. Jakmile přetáhnete malíček, zůstane vám na každém prstu jedno oko. Celou řadu posuňte druhou ruku níž, abyste měli prostor postupovat. V dalším kroku se vraťte k obtáčení prstů přízí. Začněte opět před prostředníčkem až k malíčku, a poté zpátky, abyste opět měli na každém prstě právě dvě oka.

Takto můžete pokračovat, dokud nedosáhnete požadované délky. Postupů ručního pletení bez jehlic však podle webu ProŽeny existuje daleko víc a za hodinu můžete mít vlastní ručně dělaný výrobek hotový, jak potvrzuje i naše čtenářka Kamila O. z Roudnice: „Když jsem se nudila, koupila jsem si vlnu a zkusila si uplést šálu bez jehlic. Tolik mě to chytlo, že už mám doma několik jehlic a učím se i háčkovat.“ Háčkování a pletení jsou i mými oblíbenými činnostmi, kterými si zpříjemňuji každou zimu.