Řízkováním tújí k přírodnímu plotu za pár korun. Vhodná doba na odříznutí budoucích sazenic klepe na dveře
Pojďte si s námi osvojit řízkování a rozmnožování nízkých dřevin. Známe ten nejjednodušší způsob, kterým vypěstujete neomezené množství tújí.
Dříve byly bohaté přírodní ploty z dřevin součástí pouze obrovských pozemků s luxusními vilami. To už však dnes rozhodně neplatí a kvalitní oplocení tohoto druhu může vypěstovat naprosto každý. Jediný problém obvykle představuje neadekvátní cena této dřeviny. V běžných prodejnách je na cenovce napsána částka okolo okolo šesti set korun za jeden kus. Pro majitele většího pozemku je potom celková částka za přírodní oplocení až astronomicky vysoká. Proto je užitečné ovládat rozmnožování tújí a ušetřit tak zbytečné finance navíc.
Vhodná doba
Stříhání a sázení jehličnanů není primitivní záležitostí. Přesto vám představíme nejjednodušší způsob množení tújí ze všech ostatních možností. Ukážeme, jak z větve vytvořit zdravou sazenici, která vyroste do vámi požadované velikosti. Jednou z nejdůležitějších otázek je, kdy budoucí sazenice odříznout z mateřské rostliny. Na tuto otázku existuje hned několik odpovědí, které se od sebe nepatrně liší. Někdo provádí řízkování radši v únoru během chladných zimních týdnů a někdo řeže radši v březnu.
V praxi je tedy vhodné řezat kdykoliv během roku, avšak kromě vegetačního období, což probíhá v létě. Dalším důležitým aspektem je volba vhodného stromu, tedy vhodné mateřské dřeviny. Musí jít o vysoký a od pohledu silný strom. Žádný uschlý kousek, který má nejlepší za sebou. Následně vyhledejte silnou větev v horní části stromu. Tu se pokuste jedním pohybem ulomit. Obzvláště důležitá je volba jedné z horních větví. Říká se, že túje zakořeněné ze spodní větve nebudou mít tak pěkné proporce a tvar.
Volba květináče
Větvička by měla mít na délku asi deset až patnáct centimetrů. Pokud je větev moc dlouhá, tak ji můžete zkrátit pomocí zahradnických nůžek. Větvička by měla být zasazena bezprostředně po seříznutí. Skladování po dobu několika dní snižuje její šance na zakořenění. Pokud nemáte přesto možnost na okamžitou sadbu, tak větev zabalte do mokré látky a uložte na chladné místo do zasazení. V prodejnách pro zemědělce si obstarejte zakořeňovací hormon, kterým před výsadbou ošetřete jednotlivé řízky (větvičky).
Jednoduše větvičku navlhčete a ponořte do zakořeňovacího hormonu. Přebytečný prášek oklepejte. Pro výsadbu je vhodné zvolit květináč nebo plastový truhlík, který má na dně několik otvorů. Dovnitř umístěte směs rašelinové zeminy a písku. Doprostřed směsi vyhlubte prstem malou jamku a vložte do ní větvičku přibližně do hloubky dvou centimetrů. Poté přikryjte květináč nylonovým sáčkem. Menší truhlík můžete zakrýt i půlkou pet lahve. Krytí slouží k udržení vlhkosti, která je pro zakořenění tújí klíčová.
Rychlost růstu
Květináče nebo truhlíky poté uchovávejte na na teplém místě s dostatkem slunečního světla. Průběžně kontrolujte vrchní vrstvu zeminy v květináči. Pokud je příliš suchá, tak ji jemně zalijte. Vhodné jsou na to například plastové nádobky s ostřikovacími násadami. Přílišné přelévání však rostlinku naopak ničí a následně neprospívá. Obvykle se vysazuje několik řízků najednou. Tedy několik odřezaných větviček v jednom květináči. Zvyšuje se tím šance na úspěšné zakořenění.
Po uplynutí dvou týdnů od vysazení je vhodné jednotlivé rostlinky přesadit do svých vlastních květináčů. Získají tak větší prostor k individuálnímu růstu. Menší květináče nebo truhlíky potom uchovávejte zhruba po dobu jednoho až dvou let na teplém místě. Za takové místo můžeme pokládat například koutek přímo v domě nebo ve fóliovém stanu. Po zmíněných dvou letech vysaďte túje na vámi zvolené místo na zahradě. Po celou dobu je stále přiměřeně zalévejte. Doufáme, že se vám tyto tipy osvědčí.
Kolik tújí máte aktuálně na své zahradě?