5 účinných vychytávek, jak vyčistit celou domácnost bez čisticích prostředků. Stačí vám ingredience z vaší kuchyně, ušetříte přírodu i svou peněženku
Čištění bez agresivních chemikálií může být snadnější, než si myslíte, a dokonce je i velmi praktické. Většinu přísad pro váš úklid máte běžně ve své kuchyni.
Faktem je, že reklama stojí za vším. Existuje obrovské množství čistících prostředků, které jsou běžně dostupné v každém obchodě a hojně se využívají k úklidu celé domácnosti. Mnohdy se jedná o výrobky, které vlastně v domácnosti vůbec nepotřebujeme. Pokud jste se rozhodli pro variantu bez chemie, ušetříte nejen svou peněženku, ale především přírodu. Už naše babičky hojně využívali přírodní způsoby k úklidu, proč se tedy nenechat inspirovat?
Pultové desky
U neporézních povrchů smíchejte směs octa a vody v poměru 50/50 a nalijte do rozprašovače. Touto směsí poté můžete důkladně čistit skoro všechny povrchy. Pozor si ale dejte na ocet v případě jiného povrchu. Může totiž poškodit povrchy jako je žula, mramor nebo kámen. Tam vám v úklidu pomůže alkohol. Ocet patří mezi účinné dezinfekce a poradí si i s mastnotou. Pokud jej využijete v koupelně, je perfektním odstraňovačem plísní.
Nerezová ocel
Nerezová ocel je povrch, který nás dokáže pěkně potrápit. Znovu a znovu se snažíte vyleštit nerez a výsledkem jsou jen nevzhledné šmouhy. Řešením by mohl být obyčejný prací prášek. Do teplé vody přidejte jemný prací prášek. Použijte neabrazivní houbu a otřete povrch. Opláchněte čistou vodou a vyleštěte suchým hadříkem, který nepouští vlákna.
Police lednice
Do misky s vodou přidejte šálek jedlé sody. Pomocí této směsi otřete všechny police. Jedlá soda je velmi dobře a efektivně využívaný přírodní čistící prostředek. Můžete její účinky zesílit smícháním s octem nebo citrónem a zředit s menším množstvím vody, aby vznikla kašička, která vám nahradí známý čistící písek. Je vynikající i při odstraňování skvrn z oblečení.
Mikrovlnná trouba
Pokud už vaše mikrovlnná trouba nezáří čistotou nebo se z ní line nepříjemný zápach, pomůže jednoduchý trik. Šálek s vodou v troubě zahřívejte po dobu jedné až dvou minut. Vzniklá pára by měla uvolnit usazenou nečistotu, kterou poté lehce otřete. Pokud chcete odstranit silný zápach, přidejte do šálku s vodou trochu citrónové šťávy.
Vodní kámen
Vodní kámen je pevný povlak, který se usazuje na stěnách nádob, ve kterých ohříváme tvrdou vodu, dokáže nás potrápit a ubrat na kráse i nedávno koupené rychlovarné konvici. Výborným způsobem, jak si s odstraněním vodního kamene poradit, jsou citróny a citrónová šťáva. Do konvice můžete přidat kyselinu citrónovou, alespoň dvakrát převařit, a poté důkladně vymýt čistou vodou.