Víte, jak vhodně tepelně upravovat houby? | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Každý druh hub vyžaduje jiný způsob tepelné úpravy. Pro konzumaci bez rizik a s plnou chutí je třeba uvědomit si rozdíly

Každý druh hub vyžaduje jiný způsob tepelné úpravy. Pro konzumaci bez rizik a s plnou chutí je třeba uvědomit si rozdíly

Houby jsou neodmyslitelnou složkou v přípravě mnoha českých pokrmů. Je ale důležité dát si pozor na správné skladování a tepelnou úpravu jednotlivých druhů hub.

nakrajene houby
Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz

Houby jsou nejen chutnou podzimní pochoutkou, ale také jsou pro lidský organismus velmi prospěšné. Podle posledních vědeckých výzkumů houby obsahují vitamíny B a C, bílkoviny, draslík, železo, fosfor a vápník. Sbírání hub je skvělou aktivitou, do které můžete zapojit celou rodinu. Po sběru je houby třeba důkladně protřídit, očistit a následně tepelně upravit, aby se do těla nedostaly i škodlivé látky.

Jak tepelně upravovat jednotlivé druhy

V českých lesích nalezneme spoustu druhů hub. Nejvýraznější jsou bohužel většinou houby nejedlé. Mají často velké a barevné klobouky. Jedlé houby jsou často méně výrazné a z dálky snadno zaměnitelné s listem. Ale i mezi nimi najdeme výjimky. Vždy raději sbírejte houby, které jste schopni s jistotou určit jako jedlé, a ty další nechte zvířátkům nebo zkušenějším sběračům.

Žampiony

Žampiony nalezneme ve spoustě pokrmů. Skvěle se hodí pro přípravu omáček, salátů a polévek. Velké žampiony můžete plnit i smažit.

Hřiby pravé, žlutomasé a smrkové

Tyto všestranné hříbky využijete k přípravě jakéhokoliv pokrmu. Svou chutí vyniknou zejména v rizotu, míchaných vejcích, těstovinách, polévce, omáčce nebo i k masu. Jsou vhodné i k sušení a dalšímu použití v zimě.

houby na tacu
Zdroj fotografie: Depositphotos

Lišky

Pokud narazíte na bohatou úrodu lišek, rovnou k nim po cestě domů kupte smetanu. Nejlépe tyto houby chutnají dušené na smetaně nebo smažené na oleji. Můžete z nich vykouzlit chutnou krémovou omáčku nebo polévku.

Václavka obecná

Někdy známé jako medové houby. Klobouky by při sběru měly být malé, pak budou mít křupavou chuť. I tyto houby je možné sušit. Přidat je můžete do guláše i polévky nebo je naložit.

Hlíva ústřičná

Nejrozšířenější je tato houba v asijské kuchyni. Vyzkoušet ji můžete v polévkách, omáčce, ale taky v guláši, smaženou jako řízek a ve spoustě dalších variacích.

michani houbove omacky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Lanýže

Tato vzácná houba se řadí mezi nejdražší potraviny. Černé a bílé lanýže dokáží zvýraznit chuť a mají velmi silné aroma. Nejčastěji se tepelně nijak neupravují, ale můžete je přidat k pokrmům s masem.

Shiitake

Shiitake jsou nováčkem v české gastronomii a pro mnoho lidí ještě téměř neznámé. Tyto houby jsou přitom velmi užitečné pro posílení imunitního systému. Nejlépe tyto houby chutnají dušené v páře. Přidat je můžete do polévek.

Inspirace: Proč jíst houbu shiitake