Takhle doma určitě nemalujte. Koledujete si jinak o pěkný malér. Stěny budete mít nenávratné zničené a peníze vám už poletí oknem

Když se člověk rozhodne si doma sám vymalovat, bývá motivací snaha ušetřit. Pak je však nutné postupovat správně a nevynechat žádný krok, jinak bude výsledek k ničemu.

i Zdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Pro některé může být malování interiérových stěn dokonalým relaxem, pro jiné hotovou noční můrou. Zvlášť v případě, že na válečku ulpívá starý nátěr. Abyste se vyhnuli tomuto i dalším problémům, které se při malování mohou objevit, měli byste dodržovat některá základní pravidla. Ve výsledku pro vás bude tato činnost jednodušší a pohodlnější. Sami už víme, že přípravu stěn se rozhodně nevyplácí podceňovat.

Důvody odlupujícího se nátěru

S odbytým malováním má zkušenost i naše čtenářka Ivana S. z Trutnova: „Koupili jsme starší dům a stěhování docela spěchalo, takže jsme jen narychlo přetřeli stěny novou barvou. Bohužel už tam bylo asi hodně vrstev a po pár měsících se nová barva začala loupat.“ Přílišný počet vrstev nátěru je běžným důvodem loupání barvy, mezi další patří nedostatečně zaschnutý či znečištěný podklad. A také špatně namíchaná barva může být příčinou odlupujícího se nátěru.

Příprava pomůcek před malováním

Než se pustíte do malování, připravte si všechny pomůcky, především váleček, štětce, maskovací pásku, krycí fólii a samozřejmě barvu. K dispozici je celá škála barev různé hustoty i krycích vlastností. Některé jsou po uschnutí matné, jiné lesklé, určité druhy jsou dokonce omyvatelné, což se hodí zvlášť v případě, že máte doma malé děti. Ani výběr odstínu nepodceňujte, může totiž ovlivnit i psychiku lidí v domácnosti, o čemž jsme psali více už v dřívějším článku na adbz.

malování stěn iZdroj fotografie: Depositphotos
Tento jednoduchý trik vám prozradí, jestli musíte stěny napřed oškrábat

Příprava stěny na malování

Nejdřív byste měli stěny připravit tím, že je zbavíte všech nečistot. Pomocí hadříku nebo smetáku je vyčistěte od prachu, pavučin i další špíny, která by na stěnách mohla ulpívat. Pokud se na stěně nacházejí mastné skvrny, musíte je napřed důkladně umýt. K tomu vám postačí navlhčená houbička na nádobí s trochou přípravku na mytí nádobí nebo univerzálního čističe. Zásadní je také zkontrolovat, jestli bude nutné stěnu škrábat.

Trik pro ověření stavu stěny

Tento jednoduchý trik vám ve výsledku ušetří spoustu práce i peněz. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je čistý váleček. Ten napřed namočte do teplé vody a poté přiložte ke stěně. Několika tahy dané místo přejeďte. Pokud se dřívější nátěr začne lepit k válečku, škrábání se nevyhnete. Odstranit jej podle webu HomeBydlení musíte z celé zdi. Ideálně napřed stěny omyjte teplou vodou se saponátem a pomocí špachtle oškrábejte starý nátěr.

4 techniky malování stěn, které dodají vašemu bytu nádech luxusu

Dokončení celého díla

Nesnažte se krok se škrábáním zdi obejít, protože byste zbytečně promrhali svůj čas i finance na nekvalitní nátěr, který byste brzy museli opakovat. Po oškrábání stěny ji zbavte prachu a pomocí akrylátového tmelu vyplňte díry po hmoždinkách apod., jak radí server Novinky. Po zaschnutí místa přebruste a znova zbavte prachu. Před samotným malováním vás čeká ještě jeden krok – naneste vrstvu penetrace, která sjednotí savost podkladu a zlepší přilnavost barvy k němu. Následně už se můžete pustit do malování.

Jaká pravidla při malování stěn dodržujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články