Šmouhy ze skla sprchového koutu zmizí jako mávnutím proutku. Odstraní je stará dobrá citronová šťáva s octem
Skleněný sprchový kout je krásným doplňkem koupelny, častým užíváním jsou ale vidět spíše šmouhy a nečistoty. Použijte ocet nebo tabletu do myčky a bude jako nový.
Obsah
Skleněný sprchový kout je velmi stylovou záležitostí a dobře pasuje do každého typu koupelny. Ač je sprchový kout velmi praktický pro rychlé osvěžení i delší relaxační horkou sprchu, bezpečnostní sklo na dveřích, případně ostatních stěnách, vypadá po čase velmi zanedbaně. Na vině jsou kapičky vody, které na skle uschnou, nečistoty a zbytky kosmetických přípravků a v neposlední řadě i vodní kámen. Jak na to, aby sklo vypadalo jako nové?
Tablety do myčky sklo dokonale vyčistí
Pro vyčištění skleněného sprchového koutu lze koupit přípravky v obchodě nebo použít octovou vodu. Ne každému je ale octový odér příjemný. V tomto případě můžete využít tabletu do myčky, která vás nečistot zbaví. Vybavte se nano houbičkou, která dokáže zázraky. Jistě ji oceníte i při úklidu jiných částí obydlí. Houbu namočte a doprostřed udělejte otvor, do něj vložte tabletu, ze které ale odstraňte kuličku.
Nyní je čas houbičku použít na umytí sprchy. Po pár chvílích uvidíte, jak skvrny mizí. Až jste s výsledkem spokojeni, umyjte dveře oplachovým prostředkem pro myčky. Tento prostředek zamezí tvorbě šmouh a usazování nečistot, sklo se bude lesknout. Případně můžete zbytky jemně setřít hadříkem. Stejným způsobem můžete vyčistit i obklady v koupelně. Pokud nemáte tuhou tabletu do myčky, ale pouze tekutou, lze ji rozpustit a hadříkem nebo houbičkou dveře umýt. Použijte ale gumové rukavice, aby vaše ruce nepřišly do kontaktu s chemikálií.
Pomůže i citronová šťáva nebo ocet
Pokud vám přece jen ocet nevadí, smíchejte v poměru 1 : 1 ocet a destilovanou vodu a přidejte asi čtvrt lžičky saponátu na nádobí. Lépe se vám bude pracovat, když roztok dáte do rozprašovače. Nastříkejte na stěny skleněného sprchového koutu a nechte pár minut působit. Následně postačí setřít stěrkou nebo jemným hadříkem.
Stejně jako ocet i citron obsahuje kyselinu, která zbytky mýdla, nečistoty a vodní kámen odstraní. Citron ani ocet ale není vhodný na umývání přírodního kamene. Postupujte stejně jako v případě octového roztoku, ocet nahraďte citronovou šťávou. Obecně platí, že dveře by se měly čistit poměrně často, ideální je setřít hadříkem kapičky vody po každém sprchování. Pokud to ale jednoduše nestíháte, je potřeba skleněný kout čistit důkladně alespoň jednou týdně.
Kolejnice také vyžadují časté čištění
Stejně tak i kolejnice ve spodní části dveří potřebují pravidelnou údržbu. Je to místo, kde se vodní kámen, případně plíseň, tvoří velmi často. Je to dáno stékající vodou a zbytky mýdel a šamponů, které zde stojí po delší dobu. Ucpěte drenážní otvor například starou utěrkou a do drážky kolejnice nalijte neředěný ocet. Nechte působit minimálně 4 hodiny. Poté drenáž odkryjte a starým zubním kartáčkem vyčistěte všechny znečištěné části kolejničky. Dobře opláchněte vodou a osušte.