Pokud tento nebezpečný plevel roste vedle rybízu, žádná úroda nebude
adbz.cz » Hobby » Svlačec rolní dokáže nadělat pěknou neplechu. Rybíz vedle něj nemá šanci přežít a plodit

Svlačec rolní dokáže nadělat pěknou neplechu. Rybíz vedle něj nemá šanci přežít a plodit

Plevel kolem užitečných rostlin nechce mít žádný zahradník. Plevele totiž berou rostlinám potřebné živiny, v některých případech je mohou dokonce zcela zadusit.

nedozraly rybiz ruka
Zdroj fotografie: abcMedia

Každý zahradník to zná. Boj s plevelem na zahradě začíná už od jara, a pokud se nechcete dočkat přerostlé zahrady plné neužitečných rostlin, je potřeba si vyhrnout rukávy a pustit se do toho. I keře rybízů a jiných bobulovin mohou být ohroženy růstem plevelů. Obzvlášť svlačec rolní a kopřiva mohou jejich růst a následné plození velmi ovlivnit.

Úporný svlačec jako nepřítel

Svlačec rolní (Convolvulus arvensis) je invazivní vytrvalý plevel známý pro svou agresivní povahu. Svými dlouhými liánami a srdčitými listy se proplétá kolem větví rybízu a připravuje je o sluneční světlo, vodu i živiny. Jeho rychlé šíření může rostlinu začít dusit, což vede k zastavení růstu a snížení úrody ovoce. Tenčí větvičky se také pod úporným svlačcem mohou zlomit.

Kopřiva také škodí rybízům

Kopřiva dvoudomá je na jednu stranu užitečná, protože vám může posloužit jako vynikající čisticí čaj nebo podpora růstu vlasů. Na zahradě byste ji však měli držet dál od všech užitečných rostlin. Její robustní růst totiž velmi rychle dokáže zastínit ostatní plodiny a ke svému růstu také z půdy vytáhne mnoho živin. Nehledě na to, že při sbírání samotného rybízu se můžete hodně popálit, pokud ji necháte růst.

Jak se zbavit plevele kolem rybízu

Máte-li jen pár keříků rybízu, pak je nejúčinnější metodou veškerý plevel kolem keřů vytrhat. Snažte se odstranit co nejvíce kořenů, přestože zrovna u těchto dvou plevelů to není nic jednoduchého. Při manipulaci s kopřivou používejte rukavice a dlouhý oděv, abyste se nespálili. Poté, co odstraníte všechen plevel, je nejlepší půdu kolem keřů mulčovat. Pokud tak neučiníte, připravte se na to, že budete s plevely kolem keřů bojovat po celou sezónu.

svlačec rolní
Zdroj fotografie: Freepik

Oblíbené mulčování je vynikající způsob, jak bránit růstu plevelů kolem vašich rostlin. Ušetříte si během sezóny mnoho práce, a navíc je toto řešení efektivní, ale na rozdíl od používání herbicidů také ekologické. Mulč pomáhá udržovat i půdní vlhkost a ušetří vám také práci se zaléváním. K mulčování můžete použít slámu, štěpku, nebo posekanou trávu. Mulč rozprostřete ve vrstvě 5 cm pod keře. Během sezóny se bude postupně kompostovat, proto vrstvu mulče průběžně obnovujte.

Postřiky

Plevele se můžete zbavit také herbicidními postřiky. Vyberte si však ty ekologické, případně si vyrobte domácí, které nezatěžují životní prostředí. Můžete vyzkoušet obyčejnou slanou vodu. Kuchyňskou sůl použijte v poměru 1 kg soli na 10 litrů vody. Tímto solným roztokem plevel zalijte, ale používejte ho alespoň ve vzdálenosti 20 cm od rostliny rybízu. Solný roztok si poradí i s kořeny plevele, které se vysuší a uhynou.