Japonci do záchodu dávají sůl, a to hned z několika důvodů. Přiučte se od nejlepších

Obyčejná sůl nemusí být pouze nezbytným dochucovadlem pokrmů. Nejrůznější kultury na celém světě věří, že má nejen mystické vlastnosti.

i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Každá hospodyňka nedá dopustit na minerál, jenž je složený především z chloridu sodného. Řeč je o obyčejné soli. Je prostě nad zlato, o čemž se přesvědčil i marnivý král z populární pohádky. V tuzemské kultuře se třeba chlebem a solí slavnostně uctívají důležité návštěvy. Významnou roli tento minerál hraje i v japonské kultuře. Možná byste ho ale nehledali tam, kam ho lidé ze země vycházejícího slunce dávají.

Sypou sůl na prahy, do rohů i na toalety

Pro japonskou kulturu je sůl obdařena mystickými vlastnostmi, a proto je důležitou součástí řady rituálů. Často se sype třeba na prahy domovů, do rohů místností nebo na toaletu. Japonci tak chtějí vyhnat zlé duchy a špatnou energii z domů, naopak se snaží do nich přilákat štěstí. Sůl jednoduše nasypou do misek, ale také z ní vyrábějí figurky.

S ohledem na bohatý duchovní život a založení Japonců je tedy vcelku přirozené, že sypou sůl i do ložnic, při smutečních obřadech ji dávají na oltář, nebo ji restauratéři umisťují ke vchodům svých podniků, aby přilákali zákazníky. Japonští zápasníci sumo zase nezačnou bojovat, dokud do ringu nevhodí hrsti soli, aby odradili špatné duchy.

Sůl také dobře absorbuje vlhkost

Spousta kultur po celém světě využívá léčivé síly soli k požehnání prostoru a odvedení všech negativních sil. Katoličtí kněží ji také používali při vymítání démonů. Indické učení vastu, z něhož zřejmě vychází čínské feng-šuej, se k používání soli k odstranění negativních sil hlásí již více než 6 tisíc let.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důvod, proč Japonci dávají sůl do toalet, ale může mít i ryze praktické důvody. Tento minerál je totiž skvělý absorbent vlhkosti. Tamní podnebí a klima jsou ideální pro tvorbu plísní a zápachu. Takže sůl na toaletě může být skvělým pomocníkem. Dokonale pohlcuje nepříjemné pachy a vlhkost a má také skvělé dezinfekční účinky.

Co říkáte na to, jak Japonci vnímají sůl?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články