Schovali jste si haléře? Nyní je můžete prodat za stovky tisíc korun. Vzácných kusů jsou v oběhu spousty

Pokud máte doma staré haléře, možná jste si právě vydělali balík peněz. Některé kusy mohou mít hodnotu klidně i stovek tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Peníze většina lidí považuje za obyčejný prostředek pro nákup potřebných věcí a placení účtů, které jim chodí každý měsíc. V současné době se však v oběhu nachází i takové bankovky či kováky, které mohou naopak vydělat velké jmění vám. Jedná se zejména o haléře z období první republiky či protektorátu, které se vyznačují unikátním designem a velkou historickou hodnotou. Někteří sběratelé za ně dají klidně i stovky tisíc korun. 

Cenné haléře a jak je rozpoznat 

Haléře byly dříve velmi oblíbené a měly poměrně velkou hodnotu. Postupem času však ztratily svůj účel a nahradily je větší mince, které jsou v České republice používány do dnešních dnů. Lidé, kteří je nevyhodili, ale naopak si je schovali do sbírky, mohou však nyní na těchto unikátních kovových platidlech vydělat velké peníze. Velkou historickou hodnotu mají zejména kusy z období první republiky, které se vyznačují úžasným designem. 

Cenné kusy poznáte zejména podle roku výroby, neboť starší ročníky bývají mnohem vzácnější než ty nové. Jednat se může dle serveru TatinkovyMince například o pětihaléř z roku 1924, který se během aukce vydražil na neuvěřitelných 253 000 Kč. Dalším důležitým aspektem je poté stav mince – pokud bude zašpiněná či zrezivělá, ztrácí své krásné detaily, a tím i hodnotu. Svou roli pak hraje samozřejmě i ryzost materiálu produktu. 

Mince v dlani iZdroj fotografie: Freepik
Staré haléře mohou mít hodnotu stovek tisíc korun.

Mince nikdy nečistěte svépomocí 

Pokud jste našli ve své domácnosti mince a myslíte si, že mají velkou hodnotu, bude nejlepší, když kontaktujete odborníka v oblasti numismatiky. Ten vám poradí, zda má cenu se snažit mince dražit, či nikoli. Jak také uvádí server ePrehledne, žádné staré kováky není vhodné čistit, protože byste akorát snížili jejich cenu a v horších případech k tomu ještě poškodili některé jejich detaily. Z pěkného kusu by vám pak nezbylo vůbec nic.   

Kolik mincí jste doma našli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články