Proč kaktus šediví, či dokonce černá? Na vině může být přelití, plíseň, či škůdci. Mšice a svilušky jsou obzvlášť ničivé
Pěstování kaktusů je milým koníčkem, který chytne toho, kdo potřebuje mít na vodě nezávislé pokojové rostliny. Kaktusy bez ní vydrží poměrně dlouho.
Obsah
Kaktusy se v interiéru vyjímají dost hezky. A co teprve když kvetou. Jejich zajímavé květenství přitahuje zrak. Než však k tomu dojde, je třeba jim věnovat potřebnou péči. Pokud kaktusy nenapadne plíseň, svilušky či jiná havěť, je práce okolo nich radostí. I když to láká tyto sukulentní pokojové rostliny pravidelně hojně zalévat, opak jim udělá lépe. S vodou je nutné šetřit, aby nedošlo k uhnití kořenů a celé rostliny. Pak jsou rostliny náchylnější na různé cizopasníky.
Mšice a svilušky za sebou nechávají stopy
Škůdci se s vervou sobě vlastní vrhají na sukulenty a škodí jim. Vysávají obsah buněk, a tím ubírají rostlině sílu. Když je kaktus napaden sviluškami, poznáte to podle malých nažloutlých skvrn, jež se na něm začnou v hojném počtu vyskytovat. Svilušky za sebou na kaktusu nechávají pavučinky v bílé barvě. Mšice vytvářejí bílá vosková vlákna. Většinou přebývají v půdě a škodí především na kořenech kaktusů.
Půdní houby podpoříte přílišným zaléváním
Když to přeženete se zálivkou, svým kaktusům moc neprospějete. Ta bývá totiž příčinou rozvoje půdních hub, jež pak způsobují zahnívání báze kaktusů. Na vzdušnou vlhkost dobře reaguje plíseň šedá, která na sukulentech vytváří šedé skvrny s houbovým povlakem. Pochopitelně pak rostlina chřadne a nedaří se jí dobře. Jakmile si toho všimnete, měli byste přejít do protiútoku proti plísním, abyste se jich co nejdříve zbavili a sukulent zachránili.
Jak zlikvidovat škůdce kaktusů
Pokud se již na kaktusech škůdci objeví, je třeba razantně a co nejrychleji zakročit. Rozhodně je na místě omezení zálivky i vzdušné vlhkosti. Pak si můžete na pomoc vzít některý z průmyslově vyráběných insekticidů. Ty obsahují účinné látky – například aldicarb.
Kořenové mšice je nutné z kořenů smýt vodou a rostliny přesadit do nové půdy s přídavkem Primoru. Na svilušky fungují jejich přirození predátoři, kteří je loví. Patří mezi ně australské slunéčko či zlatoočka.
Jak často zaléváte kaktusy?