Pouze správná zimní péče zaručí, že vám fíkus neopadá. Pěstitelka poradila, na co si dát obzvlášť pozor

Fíkusy většinou přes zimní období opadají a zůstanou nám pouze holé a nevzhledné větvičky. Nemusí tomu tak ale být, zkuste mu dopřát správné podmínky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Fíkus má rád teplo a v teple se mu také daří. Jakmile jej umístíte do průvanu či chladu, začnou mu odpadávat listy. Mnozí z nás také často rostlinu umísťují na letní měsíce například pod pergolu nebo na balkon, na zimu ji opět přemisťujeme domů, ale ani to nemusí stačit k tomu, aby listy zůstaly na větvičkách. Zkuste pár kroků, které nejsou jednoznačně o tom, aby fikus rostl, ale o tom, aby si uchoval listy a správně jste jej zazimovali. 

Začněte s již listnatým fikusem

Možná se vám to zdá úsměvné, ale opravdu zkuste zazimovat fikus, kterému ještě neopadávají listy. Výrazně tak zvýšíte šanci na přežití rostliny. Po přinesení domů dbejte na to, zda má rostlina dobrou drenážní vrstvu, zajistíte ji rovnoměrnou vlhkost, nikoli přemokření, stačí vlhká půda. Také nezapomínejte na pravidelné hnojení, na jaře a v létě pravidelně. Na podzim a v zimě intenzitu hnojení snižte na každý druhý měsíc. Mimo toho, jakmile přenesete květinu domů, řádně ji prohlédněte, zda nevykazuje známky škůdců.

iZdroj fotografie: Pexels

Zvolte správné umístění rostliny

Jakmile budete vybírat místo, kam fíkovník umístíte, zvolte takové, které má i přes zimní období přísun sluníčka. Nezapomínejte na jejich minulost, fíkusy totiž milují plné slunce a teplo, přes léto vyžadují klidně až šest hodin denně slunce. Také je dobré, abyste jednou týdně rostlinu otočili, rostlina tak bude růst rovnoměrně a nebude mít tendenci ztrácet lístky. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jestliže nemáte v bytě dostatek přirozeného světla, můžete na rostlinu namířit malou lampu s led žárovkou. Jen nesmíte zapomínat vypínat lampičku na noc, abyste dokázali simulovat den a noc. Nezapomínejte fíkus držet dál od průvanu, nesvědčí mu. Také jej držte dál od ústředního topení, jde o suché teplo, které podporuje padání listů.

Správná zálivka je také důležitá

Listy přes zimní období opadává, nelekejte se, především nereagujte tak, že fíkus schne a vy jej přelijete. I když uděláte vše pro to, aby listy nepadaly. Několik jich musí opadat, protože rostlina tak šetří energií. Platí zde pravidlo, abyste přes zimní období fíkus méně zalévali, ale naopak mu poskytli větší vlhkost. Můžete mu pomocí rozprašovače pokropit listy nebo k němu umístit misku s vodou. Jakmile začne jaro a léto, vraťte se k bohatší zálivce a pokud to rostlina již vyžaduje, přesázejte ji.

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Darina Smoláková

Zobrazit další články