Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění
Samotná rýže ve varném sáčku nemá skoro žádnou výživovou hodnotu a po její konzumaci budete mít rychle hlad. Horší jsou ale plastové pytlíky, ve kterých ji vaříte.
Obsah
Moderní společnost žije v permanentním poklusu a zdržovat se například přípravou jídla není žádoucí. Toho jsou si vědomi i výrobci potravin. Usnadňují život spotřebitelům nejrůznějšími polotovary. V obchodech také seženete třeba nakrájená rajčata, oloupané brambory nebo rýži ve varných sáčcích. A právě taková rýže patří k hodně populárním produktům pro rychlé vaření. Vědecké studie ale potvrdily, že plastový pytlík může být pro lidské zdraví škodlivý. Obsahuje látku BPA neboli bisfenol A, která se při vaření dostává do jídla.
Praktické balení rýže je populární
Rýže ve varných sáčcích má spoustu výhod. Zejména je to rychlost a jednoduchost její přípravy. Navíc nemusíte striktně odměřit díly vody, jako když vaříte běžnou rýži. Pytlíky jsou také praktické a máte větší přehled o porcích, které potřebujete připravit. Možná také po vaření snáz umyjete hrnec. Tím ale výčet kladů končí. Rýže v sáčcích je podle odborníků předem zpracovaná. V konečném důsledku to znamená, že neobsahuje téměř žádnou vlákninu, vitaminy ani prospěšné prvky.
Výživová hodnota takové rýže je téměř nulová. Důležitou roli v tom, jak takový produkt působí na lidský organismus, hraje způsob vaření. Nezapomeňte na to, že vyjma samotné rýže vaříte ve vodě i plastový pytlík. Některé obaly obsahují chemikálie, jako je bisfenol A, který může být škodlivý. Ve vodě se sice nerozpouští, ale při vystavení vysoké teplotě se mísí s produkty, které obsahují tuky a cukry. Čím vyšší teplota je, tím více látky se do pokrmu uvolní.
Bisfenol A reaguje s tuky a cukry
A právě rýže tuky i cukry obsahuje, dokonce ta v sáčcích má docela vysoký glykemický index. Takže po její konzumaci se hladina cukru v těle prudce zvýší. Velice brzy po jídle dostanete zase hlad a často i chuť na sladké. Když odhlédneme od nevalné výživové hodnoty, větším problémem je praktický plastový sáček obsahující BPA, ve kterém rýži vaříte. Ve skutečnosti jde o průmyslovou chemikálii, které se na světě každý rok vyrobí několik milionů tun.
Spolu s rýží konzumujete i bisfenol A, což s sebou nese zdravotní rizika. Tato chemická sloučenina přispívá ke vzniku obezity, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění. BPA má být podobná ženskému hormonu estrogenu, takže může také nepříznivě působit na endokrinní systém, což vede k rozvoji řady onemocnění. Například k problémům s plodností, rozvoji zánětlivých stavů, a dokonce také rakovinných změn.
Zdravější je třeba hnědá rýže
Uvařit rýži běžným způsobem v hrnci s vodou, ať už na plotně, v troubě, nebo v rýžovaru, zabere zhruba 20 minut, takže máte-li možnost, je to rozhodně lepší způsob, než zvolit rýži v pytlíku. Přestože bílá rýže je mnohem rozšířenější a oblíbenější, můžete občas vyzkoušet i zdravější hnědou. Zasytí vás na dlouhou dobu a vědecké výzkumy se shodují v tom, že je také dobrým prostředkem k prevenci rakoviny tlustého střeva a dalších onemocnění.